47 356 läst ·
70 svar
47k läst
70 svar
Felmomterad klämring, måste riva badrummet?
Alla normala golvbrunnar i dag har väl en klämring som trycker fast tätskiktet i brunnen? Finns säkert några specialvarianter av designbrunnar där det ska limmas, men de vanliga runda har klämring.E El oso skrev:
Utmärkt beskrivning, inklusive sprängskisser, på hur man monterar golvbrunnar.useless skrev:
https://img.bygghemma.se/pfiles/Monteringsanvisning__eab2c7cc-3bec-4846-bc9a-da0ccb961a66.pdf
En entreprenör som kommer och påstår att det måste rivas och göras om är bara ute efter att göra ett badrumsjobb och ta bra betalt för det. Dessutom är entreprenören okunnig om vad som hänt i branschen. Idag går det utmärkt att delreparera ett badrum. Kolla slutariv.se och leta fram en entreprenör där du bor och ta in en offert på en delreparation. Vågar påstå att i princip alla försäkringsbolag accepterar delreparationer idag.L Lelulu skrev:Hej!
Jag gjorde en tidigare tråd för någon vecka sen men bilden försvann och jag kan inte ändra i den av någon anledning. Hoppas det fungerar att jag gör en ny här.
Jag kontaktade en rörmokare angående vår golvbrunn och han sa att hela badrummet behöver rivas upp och bytas ut pga denna. Kan det stämma?
OBS, det är jord och smuts som ligger vid brunnen just nu. Strunta gärna i allt det 😅
Tack!
Vad är det som ska repareras då?V Vanbeasten skrev:En entreprenör som kommer och påstår att det måste rivas och göras om är bara ute efter att göra ett badrumsjobb och ta bra betalt för det. Dessutom är entreprenören okunnig om vad som hänt i branschen. Idag går det utmärkt att delreparera ett badrum. Kolla slutariv.se och leta fram en entreprenör där du bor och ta in en offert på en delreparation. Vågar påstå att i princip alla försäkringsbolag accepterar delreparationer idag.
Hur påverkas försäkringsskyddet om man byter delar i ett 20 år gammalt badrum?V Vanbeasten skrev:En entreprenör som kommer och påstår att det måste rivas och göras om är bara ute efter att göra ett badrumsjobb och ta bra betalt för det. Dessutom är entreprenören okunnig om vad som hänt i branschen. Idag går det utmärkt att delreparera ett badrum. Kolla slutariv.se och leta fram en entreprenör där du bor och ta in en offert på en delreparation. Vågar påstå att i princip alla försäkringsbolag accepterar delreparationer idag.
Minskar det ens risken för problem om man inte hade fuktproblem innan?
Men länken till https://slutariv.se/ var intressant! 👍
Både ”nya branchstandarder” för reparationer, mätprylar och simpla trådlösa inbyggnadssensorer för att mäta fukt.
Förtjänar nog en egen tråd. 😀
Jag ser en viss koppling till ”Right to repair movement” (USA) där man vänder sig mot dyra reparationer och service som måsta utföras av företagets egna auktoriserade personal, annars gäller inte garantier. Förståligt, men för vissa maskiner kan det innebära kostsamma stilleståndstider.
Ett 20 år gammalt badrum är, ur försäkringssynpunkt, avskrivet. Dvs det blir inte mycket till ersättning oavsett. Men man kanske kan ge badrummet ytterligare 10 års livslängd om det i övrigt är i gott skick..blackarrow skrev:
Hur påverkas försäkringsskyddet om man byter delar i ett 20 år gammalt badrum?
Minskar det ens risken för problem om man inte hade fuktproblem innan?
Men länken till [länk] var intressant! 👍
Både ”nya branchstandarder” för reparationer, mätprylar och simpla trådlösa inbyggnadssensorer för att mäta fukt.
Förtjänar nog en egen tråd. 😀
Jag ser en viss koppling till ”Right to repair movement” (USA) där man vänder sig mot dyra reparationer och service som måsta utföras av företagets egna auktoriserade personal, annars gäller inte garantier. Förståligt, men för vissa maskiner kan det innebära kostsamma stilleståndstider.
Av fotona vi har sett i tråden verkar för mig den enklaste lösningen på TS:s problem (att göra rent vattenlåset) vara att försiktigt ta bort det grå gunket som ligger på vattenlåset innanför den blå ringen. Därefter bör det inte vara något problem att lyfta upp vattenlåsinsatsen och göra rent vattenlåset, vilket kan ses i inlägg #59.V Vanbeasten skrev:
https://www.rinkabyror.se/artikel/purus-v-lasinsats-freja/
Jag tänkte att TS också hade problem med spärrskitet, inte bara att få upp den. Det stod en del om att TS kunde bli ansvarig för eventuella vattenskador pga felmonterad golvbrunn. Ett dessvärre onödigt vanligt problem då många byggare slarvar. Om jag misstog mig så förbi se från mitt förslag.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden