118 605 läst ·
752 svar
119k läst
752 svar
Får man dra rör och sätta dosor?
Medlem
· Västernorrland
· 615 inlägg
- Vet ej. Förhoppningsvis inga.13th Marine skrev:
Ditt inlägg kan tolkas på olika sätt.
Vid vilka tillfällen har man behövt riva ut tekniskt korrekta anläggningar på grund av att dessa installerats av en icke auktoriserad person?
Och med vilket lagstöd blir en tekniskt korrekt anläggning olaglig? Vänligen använd paragrafer och inte bara hänvisningar till en lag.
- 2-3 kap elsäk-FS 2017:3
Sjuk läsning, löjeväckande att man kan tillåta en branch få total kontroll över folk. Man får inte montera en sladd men byta bromsar på bilen får vilken idiot som helst göra. 
Hur många hemmabytta bromsar har vi ute på vägarna?
Hur många hemmabytta bromsar har vi ute på vägarna?
Medlem
· Västernorrland
· 615 inlägg
Inte om den utförts i yrkesmässig verksamhet. Personer som själva har auktorisation får själva utföra elinstallationsarbete privat.E eal skrev:
Det gör dem rätt i, och borde inte gjort förut heller. Men om dem börjar vägra befatta sig med tekniskt korrekta anläggningar för att dem inte kan bevisa att en auktoriserad installatör eller registrerad firma gjort alla delar så har både dem och alla vi andra problem som knappast var ESV:s mål. Möjligtvis EIO:sF Fredrik Sjödin skrev:
Precis, men det verkar inte vara din inriktning här...
/Andreas
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 209 inlägg
De tar bara upp hur arbetet ska utföras. Att det finns regler om det är ostridigt. Vad vi andra pratar om är huruvida arbetets laglighet påverkar anläggningens laglighet (att det kan samvariera med kvaliteten förstår vi också, men det är inte heller frågan här).F Fredrik Sjödin skrev:
Ingen har hittills visat på något som antyder att så är fallet.
Tråkig situation för elektrikerna, blir tufft att få ekonomin att gå ihop utan svartjobb om folk måste ha kvitto på allt. 
Medlem
· Västernorrland
· 615 inlägg
Det framgår av föreskriften. Esv förtydligade även det i sin handbok. Den är mycket bra.Nötegårdsgubben skrev:
De tar bara upp hur arbetet ska utföras. Att det finns regler om det är ostridigt. Vad vi andra pratar om är huruvida arbetets laglighet påverkar anläggningens laglighet (att det kan samvariera med kvaliteten förstår vi också, men det är inte heller frågan här).
Ingen har hittills visat på något som antyder att så är fallet.
Detta är lite intressant.F Fredrik Sjödin skrev:
Vad är enligt dig en "korrekt installation"?
Här finns förövrigt hela inlägget som jag citerade en liten del av här ovan, jag klippte lite burdust i det, så klicka bara på pilen neråt, så vecklar du upp hela, om du vill läsa allt.
F Fredrik Sjödin skrev:Bra inlägg! Det du beskriver är en av huvudanledningarna till att systemet ändrades 2017. Konsumenterna kunde inte avgöra vare sig om den som utförde installationerna hade kompetens och behörighet för det, eller om installationerna var säkra.
Idag är det tydligt. Ett elinstallationsarbete som inte uppfyller elsäk-fs 2017:3 är inte korrekt utfört. Konsumenten har en enklare tillvaro idag. Hen kan fråga utföraren vilken firma hen jobbar på och sen verifiera om firman finns med i elsäkerhetsverkets register. Ingen träff - ingen korrekt installation.
Ja säkra anläggningar till rätta priser!!!F Fredrik Sjödin skrev:
Idag är elbranchen ett råttbo!
Det värsta är att om konsumenten inte hittar elinstallatörer så blir det som vatten i öknen
Utan ett regelverk som gör någon ansvarig för konsumentens situation kommer elinstallatörer leka maffia!
Typ ”the cable Guy ”
Jag är ju hellre ägare till en anläggning som är tekniskt korrekt, installerad av en obehörig, än ett lagligt hafsverk installerad av en pajas på ett företag med egenkontrollprogram.
Tråkigt att myndigheterna inte står som motpol till elektrikerlobbyn när Villaägarnas riksförbund verkar ha tagit en tupplur...
Tråkigt att myndigheterna inte står som motpol till elektrikerlobbyn när Villaägarnas riksförbund verkar ha tagit en tupplur...
hsd
Medlem
· Kalmar län, Östra Götaland
· 7 139 inlägg
hsd
Medlem
- Kalmar län, Östra Götaland
- 7 139 inlägg
Ännu mer intressant är det ju när huset brunnit ner och det visar sig att en behörig elektriker med EKP gjort installationen, men fel.F Fredrik Sjödin skrev:
Edit: Min magkänsla och livserfarenhet säger mig nämligen att försäkringsbolaget skiter högaktningsfullt i vem som installerat vad, utan bryr sig enbart om huruvida det var korrekt eller inte (precis som jag).
Men det känns naturligtvis tryggt nu när jag fått höra att myndigheten och lagstiftaren ivriga i sitt konsumentskydd kommer till min undsättning i det fallet.
(Förlåt på förhand för raljerandet)
Redigerat:
