110 563 läst ·
827 svar
111k läst
827 svar
Får en elektriker koppla in något som någon annan har monterat?
och även om du inte sett till att de var beräknade och tillverkade enligt standard så hade dom varit det ändå för det är Deromes grej att beräkna och sälja takstolar. Det är inte heller samma sak för det finns inte samma behörighetskrav på en beräkning som på en elinstallation. Det finns oräkneligt många små tillverkare av husväggar. Dom kan naturligtvis spika dosor och dra slang på ett korrekt sätt men trots ISO-cetifiering eller inte, ingen skall inbilla sig att det görs med nån form av elbehörighet.R Robert-san01 skrev:Det gäller samma regler oavsett om det är en privatperson eller Skanska som beställer. Gäller bara att vara korrekt och tydlig när man beställer.
När jag beställde takstolar av Derome fick jag se till så de var beräknade och tillverkade enligt rätt standard. När de sedan levererades fick jag göra en leveranskontroll och snickarna fylla i en EK att det monterades enligt tillverkarens anvisningar.
Mycket möjligt att du har kunskap för att få det hela att fungera rent tekniskt men du behöver nog fördjupa dina kunskaper inom föreskrifter, standarder och allmänna råd ifall det hela ska bli klockrent.S StureS skrev:
Och nämnda standarder kostar en slant så det vill till att man har ett visst intresse.
Om du inte följer gällande regelverk men ändå lyckas utföra helt och hållet säkra installationer så är det ju bra, däremot kommer allt behöva rivas ner då det uppdagas, då elanläggningen byter ägare, oavsett hur bra du tycker det är, och då kan du räkna med en rejäl värdeminskning.
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 297 inlägg
En korrekt utförd installation behöver inte rivas ner bara för att utförandet av den var olagligt. En livsfarlig installation måste dock åtgärdas, oavsett vem som gjort den, och det är du som anläggningsägare som är ansvarig för att anläggningen är säker. (Installationsfirman har förstås också ett ansvar, så det är förvisso inte bara ägarens problem.)S StureS skrev:
Lite intressant de där med att rivas ner. Om man bokat elbesiktning och den var godkänd vid ägarbyte, sen 5år senare kommer man på att Lasse dragit fram två extra uttag i ett sovrum. Då skall väggen brytas upp och rören bytas? Vilka typer av intyg skall man få från den behöriga elektrikern som påvisar de gjort installationen?
Självbyggare
· Stockholm
· 10 286 inlägg
Nja, nu gäller det alla. Så det är inte så att de undviker att åtala auktoriserade. Det är inte så vanligt med åtal för brott mot ELSÄK alls.S StureS skrev:
Frågan är bara helt felställd. Det finns inga sådana auktorisationssteg (behörighet).S StureS skrev:
Det finns bara A och AL, den första får syssla med kopplingar på över 1000VAC. Och då har vi förövrigt sedan länge lämnat att det är lagen som bestämmer vem som får göra vad, för då är det arbeten i elnätsägarnas högspänningsnät eller banverkets 16kV, och då kommer arbetsgivaren ha koll på kompetens, och skita i allt det andra (då alla ingår i verksamheten "egen anläggning" och inte ens EKP behövs).
Hehe, ja jag har sagt och skrivit i princip samma sak, här i forumet för flera år sedan.S StureS skrev:
Jag tror jag skrev att:
Det är olagligt för en privatperson att koppla in lite el 100% korrekt medan det är lagligt för en elinstallatör att koplla in lite el 100% felaktigt .
Jag var inne på att göra samma sak. Men ångrade mig för stunden, då jag behöver lite lördagsunderhållning.Mikael_L skrev:
Men jag hoppas innerligt att han är ett troll, för det är inte många inlägg som det är någon substans i.
när man köper ett hus så kan man ju låta elbesiktiga ett hus el efter ett antal år och då torde väl ansvaret ligga på den som utför besiktningen, därefter så orde nog elektriker kunna börja om igen, jaja jag vet att jag ansvarar för min egen anläggningE El-Löken66 skrev:Mycket möjligt att du har kunskap för att få det hela att fungera rent tekniskt men du behöver nog fördjupa dina kunskaper inom föreskrifter, standarder och allmänna råd ifall det hela ska bli klockrent.
Och nämnda standarder kostar en slant så det vill till att man har ett visst intresse.
Om du inte följer gällande regelverk men ändå lyckas utföra helt och hållet säkra installationer så är det ju bra, däremot kommer allt behöva rivas ner då det uppdagas, då elanläggningen byter ägare, oavsett hur bra du tycker det är, och då kan du räkna med en rejäl värdeminskning.
Hobbyelektriker
· E
· 15 415 inlägg
Jag vill nog påstå att besiktningsgubben inte ansvarar för något.
Fast frågan är väl inte om han vill ansvara el in frågan är ansvarar besiktningsmannen el int, vid nej var kan man läsa detE elmont skrev:
Självbyggare
· Stockholm
· 10 286 inlägg
I avtalsuppdraget lär det vara väldigt många reservationer och skrivningar om ansvar. Det var det iaf när jag jobbade med besiktningar av fastigheter och solceller. Se bara på Anticimex och deras besiktningar.K kortis skrev:
