Hej

Tänkte kolla om detta ser bra ut i skissen innan man börjar fördra kablar som sen elektrikern får kontrollera och koppla in.

Elektrisk skiss med märkning av ledningar, dimmer, uttag, och belysningskomponenter för byggprojekt.

Tack på förhand!
 
Ska du ha dit en elektriker för att koppla så tycker jag du ska samråda med elektrikern så att det blir som han vill. Det är ju inte alls säkert att han har samma åsikt som dom som svarar här har och det skulle ju vara lite surt om h*n inte vill ha det som du gjort.
Skulle du koppla själv så kommer ju saken i ett litet annat läge.
Ps
Du vet väl att det är lika "olagligt" att dra trådarna som att koppla.
 
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
Som elmont säger finns inte detta alternativ utan du måste vinna förtroende hos en elinstallatör i förväg för att öht ha en chans att få denne att koppla in installationen i efterhand.

Då är det bra om man har en bra plan. Din skiss är ok, principiellt. Men jag tycker att du behöver rita den så att man praktiskt ser hur förläggningen blir. Kommer dimmer och strömbrytare att finnas under samma tvåfacksram t.ex? Inkommande el till badrummet, kommer det inte vid taket? Då är det lämpligt med en kopplingsdosa där som fördelar till strömbrytare, dimmer, uttag, drivdon och lampa.
 
tja.

Tack för kollen på skissen Bo
Angående förläggningen så är en elektriker som har varit här och vi tillsammans har fördragit rör och kopplingsdosor, apparatdosor mm. Så här ser det ut då det är ett gammalt hus och reglar på reglar så det är svårt att dra rör och borra i reglar.

Skiss av elinstallation med knappbrytare, dimmer, uttag och spegellampa i ett gammalt hus.
 
Det ser helt OK ut, du ska även ha en jordfelsbrytare monterad för att få ha uttag i badrummet, men det har du kanske
 
Tackar!

Jo JFB ska sitta vid elcentralen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.