723 775 läst ·
13 159 svar
724k läst
13,2k svar
Elprisrekordet slaget igen på kort tid
Det sistnämnda om motarbetad forskning är tragiskt. Ju mer man är emot kärnkraft desto mer borde man egentligen vara för forskning på bättre och säkrare lösningar. Men så verkar det inte vara.Mikael_L skrev:
tommib
Bergsfogde
· Stockholm
· 18 831 inlägg
tommib
Bergsfogde
- Stockholm
- 18 831 inlägg
Nu har jag ett tangentbord så jag kan utveckla mitt resonemang lite.
För att vara väldigt övertydlig, för dem som inte förstår:
Vi kan fortsätta med planekonomidelen och socialismdelen
Varför ska jag betala för andras åtgärder? Jag har redan tilläggsisolerat och bytt till bergvärme. Får jag ersättning i efterhand? Var är rättvisan i investeringsstöd? Detta går för övrigt att jämföra med subventioner för solpaneler, med skillnaden att jag inte installerat sådana än.
Med detta vill jag egentligen inte säga att inslag av sådant inte kan vara nödvändigt. Det kan det absolut vara, givet nuvarande situation. Problemet är att man i mitt tycke måste vara ärlig med det och berätta för folk att det innebär uppoffringar och försämringar av en standard "man" är van vid. Säg inte till mig att detta är för mitt eget bästa och att det blir vinst för mig när det uppenbart inte är det.
Detta är, som jag skrev tidigare, en helt väntad effekt av förd politik. De som föresåpråkar vindkraft driver väldigt hårt på att det "alltid blåser någonstans" och att man på så sätt kan lösa vindkraftens stora problem med osäker produktion. Detta kräver dock, vilket vindkraftsförespråkarna medger och driver på, att man bygger ut överföringskapaciteten kraftigt. Eftersom man inte vet hur energin kommer flöda så måste man bygga ett "nät" som är jämnstarkt åt alla riktningar. Detta skiljer sig från hur stamnätet är uppbyggt i Sverige sedan tidigare, där det är mer som ett träd från stora produktionsanläggningar och ut (grovt sett). En bieffekt av detta är, som jag skrev, att elpriset jämnas ut över hela området där man har ett starkt nät som kan mata i alla riktningar. Detta är en helt naturlig effekt och något som vindkraftsförespråkarna pratar mindre om, eftersom vi ekvilibrerar med elpriserna i Danmark och Tyskland där det är betydligt dyrare.K karlmb skrev:Du tycker priseffekter som kommer av att en marknad plötsligt förändras från att vara relativt lokal, till att bli närmast oändlig, gällande en vara som måste förbrukas i samma ögonblick som den produceras, är fullt naturliga och inget att yvas över, även om priset för alla som köper råkat gå upp 5-10 ggr över en natt.
Vad är ledtiden, inklusive tillståndsprocesser, för vindkraft? Tar du hänsyn till att man från politiskt håll trycker på enormt för att bygga mer vindkraft, i motsats till kärnkraft där man försvårar och krånglar till så mycket som möjligt?K karlmb skrev:
För att vara väldigt övertydlig, för dem som inte förstår:
Detta är ransonering. Ingenting annat. Om du anser att det inte är ransonering får du gärna utveckla varför du tycker att det inte är det.K karlmb skrev:
Varför ska individen betala detta när det är vindkraften (och sol, men det är så lite) som orsakar hela problemet med varierande produktion? Varför ska inte vindkraftsproducenterna stå för detta (som någon föreslog längre upp)? Varför står det inte för sina egna anslutningar till stamnätet?K karlmb skrev:
Vi kan fortsätta med planekonomidelen och socialismdelen
(min fetning)K karlmb skrev:
Varför ska jag betala för andras åtgärder? Jag har redan tilläggsisolerat och bytt till bergvärme. Får jag ersättning i efterhand? Var är rättvisan i investeringsstöd? Detta går för övrigt att jämföra med subventioner för solpaneler, med skillnaden att jag inte installerat sådana än.
Det får stå för dig. Jag håller mig kvar vid planekonomi och ransonering.K karlmb skrev:
Med detta vill jag egentligen inte säga att inslag av sådant inte kan vara nödvändigt. Det kan det absolut vara, givet nuvarande situation. Problemet är att man i mitt tycke måste vara ärlig med det och berätta för folk att det innebär uppoffringar och försämringar av en standard "man" är van vid. Säg inte till mig att detta är för mitt eget bästa och att det blir vinst för mig när det uppenbart inte är det.
Och det är bara breeders som är tänkbara i min värld.Mikael_L skrev:
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 288 inlägg
Jag förstår att du inte kan bärga dig för att ge ditt hatobjekt vindkraften skulden för allt. Men faktum är ju att det fungerade betydligt bättre innan kablarna från Sydnorge togs i bruk. Min lösning är att använda dem vid rena krissituationer vintertid och inte som kassakor till nordens kraftproducenter. Hur man än ser på saken så lär inte det sålda smöret vara tillbaka i februari.tommib skrev:
Detta är, som jag skrev tidigare, en helt väntad effekt av förd politik. De som föresåpråkar vindkraft driver väldigt hårt på att det "alltid blåser någonstans" och att man på så sätt kan lösa vindkraftens stora problem med osäker produktion. Detta kräver dock, vilket vindkraftsförespråkarna medger och driver på, att man bygger ut överföringskapaciteten kraftigt. Eftersom man inte vet hur energin kommer flöda så måste man bygga ett "nät" som är jämnstarkt åt alla riktningar. Detta skiljer sig från hur stamnätet är uppbyggt i Sverige sedan tidigare, där det är mer som ett träd från stora produktionsanläggningar och ut (grovt sett). En bieffekt av detta är, som jag skrev, att elpriset jämnas ut över hela området där man har ett starkt nät som kan mata i alla riktningar. Detta är en helt naturlig effekt och något som vindkraftsförespråkarna pratar mindre om, eftersom vi ekvilibrerar med elpriserna i Danmark och Tyskland där det är betydligt dyrare.
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 288 inlägg
Varför inte? Det reella alternativet är ju som vanligt massiv känd död via fossileldning.K karlmb skrev:
Missförstå mig rätt, jag skulle gärna se fungerande gen. IV-kärnkraft, eller ännu hellre fussionskraft, men nu har vi ingetdera. Då får man välja bland det vi har, och då väljer jag alla dagar i veckan bort fossilkraften först.
Jag tror ju för min del att de finns bättre lösningar än landbaserad vindkraft så det får du fråga någon annan.tommib skrev:
Jag tycker att det framgår klart och tydligt vad jag menar. Sätt ett värde på det maxtak som du vill införa, dvs max effektuttag per m². Det var ju du själv som ville införa det. Då borde du väl kunna sätta ett värde också eller det kanske blir för svårt?K karlmb skrev:
Det kan ju bero på att tekniken inte kommit längre. Jag är som sagt inte 100% för vindkraft som enda energiproducent. Dock är det nog få här inne som skrattar längre åt prognoserna att den på årsbasis kan stå för mer än 25% eller var vi nu är nånstans. Att anpassa sig efter fysikens lagar är inte socialism eller planekonomi.tommib skrev:
Varför ska individen betala detta när det är vindkraften (och sol, men det är så lite) som orsakar hela problemet med varierande produktion? Varför ska inte vindkraftsproducenterna stå för detta (som någon föreslog längre upp)? Varför står det inte för sina egna anslutningar till stamnätet?
Vi kan fortsätta med planekonomidelen och socialismdelen