Termostaten om det är en som bryter hela lasten till patronen klarar det, men det blir kanske lite ON/OFF för EL-patronen, den kopplar då in en högre effekt än som behövs och få lite som hicka när en stor effekt värmer fortare.
 
T Tiotummen skrev:
Ok, då ska jag pröva att koppla förbi relät 2 också och se vad händer.

Finns det någon anledning att använda relän överhuvudtaget? Som sagt finns det ingen strömkännare, som kretskortet kunde avläsa. Har dock inte kollat, om kortets 1-4 har kopplats till något annat än plinten...
Nej det finns ingen anledning för dig att ha dem kvar. Koppla bort dem helt så är det bra sen med onödiga felkällor borta. De är bara till för belastningsvakt och fördröjd inkoppling av hela effekten efter strömavbrott som avlastning för elnätet.
 
Kanske skulle det gå med relativt enkel manuell styrning + termostat:
1) en på/av-strömställare, som ska agera relä 1 och tar hand om "basvärme" (3x2kW) - alltid på vid eldrift.
+
2) en lite mer sofistikerad på/av-strömställare, som ska agera relä 2 och ge extra effekt (3x1kW) -denna ställare ska kunna nollställa sig vid elavbrott och extra effekten är av tills man ställer den på igen. Antar, att sådana "startknapp"-strömställare finns (?)
 
Du behöver inget mer än de två termostater du har dvs en max som kräver manuell återställning och den flerstegade drifttermostaten som reglerar temperaturen.

Förstår inte varför det snöar in på sidospår som inte hör till grundproblemet. Dina elpatroner är ju uppmätta och ok samt att du lärt dig hur man kan bli lurad vid mätning mot jord/nolla vid bakmatning. Ingen belastningsvakt använd och ett enstaka avsteg från fördröjd lastinkoppling kan gå för sig dvs koppla bort reglerna och var nöjd.
 
Ja, där har du rätt i. Bättre att få saken i ordning på enkelt sätt först och lämna potentiella utvecklingsideer till senare tillfälle :)
 
Är det inte bättre med en 3-stegstermostat , den kopplar in 1 steg i taget om inte första steget räcker för att värma, mycket normalt på EL-pannor.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.