Alla blinkar.
 
Var det inte någon tråd för ett tag sedan där en LED-dimmer hade dött av någon transient i samband med ett strömavbrott? Det här kanske är något liknande? Något drivdon som tog stryk i samband med att JFB löste? Har LEDarna separat drivdon, eller är det inbyggt?
 
Som sagt, byt lampan. Det kan ha blivit en transient när jfb löste ut. Eller så hade lampan pajat iallafall vid nästa tändning.

Att jfb löser i samband med bilvärmare är rätt vanligt. Ofta har det kommit vatten i uttaget. Kan givetvis vara fel i bilen också. En kabel som skaver mot en vass plånkan eller liknande. Eller vatten som trängt i någon koppling i bilen.
 
Kan ju vara fel på strömbrytaren till lampan också. Verkar ju inte bryta som den ska när du slår av den.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.