3 891 läst ·
25 svar
4k läst
25 svar
Elen slocknade i köket när jag tog bort ett vägguttag
Annars händer vad? Den trasiga ojordade armaturen är farlig hela tiden istället för bara när den lyser?
Men visst, rätt ska vara rätt. Och det tar inte många minuter för en kunnig person att både konstatera vilken tråd som är vilken, att skyddsjorden är vidarekopplad och att koppla ihop grejerna.
Men visst, rätt ska vara rätt. Och det tar inte många minuter för en kunnig person att både konstatera vilken tråd som är vilken, att skyddsjorden är vidarekopplad och att koppla ihop grejerna.
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 856 inlägg
Nej, absolut inte, och försök inte mäta som du fått råd om i tråden. Börja med ett foto. Har du endast två färger bland dessa fyra ledare så kan man chansa. Ta annars hem någon kunnig som kan reda ut vad som är fas och nolla, och kontrollera skyddsjordningen i köket.C Chudley Cannons skrev:
Produkter som diskuteras: "Multimeter"
Multimetrar
Multimetrar är mångsidiga instrument som används inom elektronik och elteknik för att mäta olika parametrar som ström, spänning och resistans. De kan vara digitala eller analoga och är ett oumbärligt verktyg för alla som regelbundet
Läs mer
Är själv inte så petig med vad man själv får göra och inte göra, men när det handlar om en sån sak att man inte kan flytta en bokhylla några decimeter så MÅSTE man ringa elektriker och då blir det för dyrt att flytta hyllanC Chudley Cannons skrev:
Man måste acceptera att huset har begränsningar i hur man kan möblera.
Jag ville inte ens flytta den där bokhyllan, den stod bra där den stod. Så för min del var det bra att jag måste sätta tillbaka uttaget och möblera tillbaka som det var förutom att det blir massa jobb i onödanJ JeLö skrev:
Jag satte sockerbitar på dem och stoppade tillbaka dem in i väggen. Jag var dock påväg att tejpa topparna med eltejp innan jag hittade sockerbitarna. Hade det varit brandfarligt eller fungerar eltejp för sånt?useless skrev:
Produkter som diskuteras: "eltejp"
Eltejp
Eltejp, även känd som isoleringstejp, är ett tryckkänsligt tejp som används för att isolera elektriska ledningar och andra material som leder elektricitet. Den har en rad egenskaper som gör den idealisk för användning inom elinstallation
Läs mer
Renoverare
· Kalmar län
· 2 600 inlägg
Kan nämnas att locket då ska vara skruvat.
Jag är inte den som skriker "ring en elektriker" i första taget men det är faktiskt ganska grundläggande saker som du inte har haft koll på när du monterade bort det där uttaget. El är inte ok att "prova sig fram" med som man kanske kan göra med gipsskiva och skruvdragare. Ring någon som kan el så slipper du riskera hälsan för dig själv, dina nära och kära och alla de som kommer bo där efter dig. Det är inget dyrt jobb och slutresultatet blir som ni vill ha det.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
