Hej,

Tänke skaffa ett villastaket men priserna för montage var lit väl saftiga tycker jag. Hursomhelst, jag tänkte iallafall kolla om man kunde göra det själv.

Större delen av tomten är ursprungligen en hårdgjord yta, så inte så mycket stor stenar utan mer packat grus. En jordborr tänkte jag försöka med, vet inte hur det går. Eftersom det blir en hel del hål tänkte jag kanske kunde återanvända en sån här https://www.biltema.se/bygg/murning/cementblandare/farg-betongblandare-hcm-1220-2000047038 och bara skaffa lämpligt borr och koppla på.

Nån som provat?
 
Jag tror inte en sån visp orkar. Det är rätt mycket kraft att hålla emot när man borrar.

Det var ju ett trist och negativt svar, men jag kanske kan komma med ett lite mer positivt. Jag har en bensindriven jordborr här i Vallentuna som du kan låna. Om det är många hål får du gärna köpa ett nytt borr till mig när du är klar, men de kostar någon hundralapp om jag minns rätt som är rätt överkomligt.
 
  • Gilla
stigen
  • Laddar…
Tjena,

Det låter ju jättesnällt. Låt mig återkomma när jag närmar mig utförandet.
 
Jag har ett hål att göra hemma, som jag aldrig får tummen ur och fixar. Om du ger mig en deadline för det, vinner vi båda på det. Hör av dig när det är dags.
 
  • Gilla
pjgb och 2 till
  • Laddar…
jag har kört med en Jula borrhammare (med slagfunktion avstängd) och en borr som jag svetsade SDS+ ände på. Det gick fint men man fick ta det lite lugnt så borrhammaren inte överhettas.
 
Med hjälp av @Hep jordborr och en massa slit så gick det att göra, blev ändå ganska ok om jag får säga det själv.
 
  • Stor tomt med gräsmatta och nätstängsel, svart hus i bakgrunden, omgiven av träd och buskar, klar himmel ovanför.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gilla
  • Älska
jsvahn och 6 till
  • Laddar…
K
Fint! Men det tvekade vi nog aldrig på att det skulle bli.
Mer intressant är ju om @Hep fått sin tumme ur (vart den nu sitter/satt fast.) Rimlig betalning är kanske annars att göra hålet åt honom 😅
 
Tummen är ur. Jag grävde gropen med spade i stället. Ingen bild på gropen som är fylld med makadam nu. Ni kan få en bild från insidan av huset innan jag byggde in ledningen till mitt i smyg installerade brunvattenavlopp. Alltså det vatten som blir över när man sköljer ur sin snickerikaffekopp.
 
  • Gilla
kniv och 1 till
  • Laddar…
Träram med isolering och en plastbarriär syns, samt elkabel dras genom konstruktionen.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
jsvahn
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.