19 366 läst ·
242 svar
19k läst
242 svar
Elanvändningen minskar kraftigt
Allvetare
· Västra götaland
· 10 904 inlägg
Om man skyller allt på Putin behöver man inte ta något ansvar själv, det är ju bekvämt och bra.
Måttligt bekvämt för de med låga inkomster och pensioner, även många företagare kan säkert hålla sig för skratt när elpriset skenar.
Måttligt bekvämt för de med låga inkomster och pensioner, även många företagare kan säkert hålla sig för skratt när elpriset skenar.
Nej, det är inte roligt. Gör det att orsakssambandet på något vis ändras?
Man brukar säga att det inte är den enes fel att två träter. När vi nu har en globaliserad värld så är det än viktigare att hålla fred. Att flytta fram Natos gränser mot Ryssland är ju inte särskilt smart om vi vill leva i fred.D Daniel 109 skrev:
Om inte västvärlden erkänner att Ryssland också behöver en säkerhetspolitik då är kriget inte långt borta.D Daniel 109 skrev:
Ryssland har ju dåliga erfarenheter av Västeuropa, Karl den tolfte, Napoleon och Hitler.
Om säkerhetspolitiken går ut på att anfalla sina grannar så förstår jag inte varför man ska acceptera den. Det var ett misstag att man accepterade den så pass mycket man gjorde 2014.L L A Axelsson skrev:
Eller att man teg om att Ryssland har ett behov av säkerhetspolitik långt innan 2014, särskilt med tanke på Rysslands historiskt dåliga erfarenheter av Västeuropa.D Daniel 109 skrev:
Att deras överenskommelse att dela Polen med Hitler inte höll?
