180 grader och panntemp 95 grader på hela pannan ända ner i botten med hjälp av rundpumpning. Temp efter efterbrännkammare c:a 11-1200 grader, och i fyrboxen på oljepannan c:a 900 grader.
 
Fryst ved = frystorkad ;D
 
Jo då, det stämmer bra men som alla udda system så ställer det vissa krav på både eldningsutrustning och eldningsteknik. Jag testade om vedklabbarna som jag eldar med flyter. Det gör dom INTE.
 
Vedeldarn skrev:
I vinter eldar jag inte med torr ved, jag har en fukthalt på gud vet vad men den är blöt och halvrutten.  
En förugn klarar det så bra ;D. Man har ju en gengas-aggregat med underförbränning och keramiken finns också i den ;D. Med andra ord allt som en modern vedpanna skall ha. Har en själv och hög fukthalt ställer inte till några problem hos oss heller....
utom att man får ut mindre energi. Den stora vedforrådet gör att veden torkar i förugnen innan den kommer ner till botten för att brinna upp. Verkningsgraden bestämmer ju den gamla CTC kombi som vår förugn är kopplat till och den är inte det bästa :( men klart bättre än om vi var utan förugnen.
Denna vinter lagrar vi bränne i pannrummet för en vecka i förväg så den blir torrare innan den ska in i ugnen.
Vist är det bra att man kan mata förugnen med halvstockar?. I vårt fall gäller det 50cm längd. Diameter är begränsad till hur mycket man kan lyfta upp ;D
gaia
 
Har du försökt att mata sekundärluften förvärmd till 3-400 grader och under tryck i en efterbrännkammare dvs. förlängd gaskanal med munstycken monterade så att hela gasströmmen tvingas i rotation? Testar du det så ökar gashastigheten och temperaturen enormt. OBS: får ej testas utan acctank annars kokar pannan på nolltid. En kompis till mig höll på att smälta sin panna bara för att han inte lyssnade på mig och han har ingen acctank.
 
Tyvärr har vi ingen akumulator... så vi experimenterar inte...
det är roligt att höra att du kan utveckla din anläggning till den grad :o. Hoppas du kommer på lösningar som du kan kanske sälja till panntilverkare. Lite nytänkande behövs.
lycka till, Vedeldaren!
gaia
 
T
Känns lite komiskt att skriva inlägg i Juli på ett vinterproblem. Nåja-tänkte komma med ett simpelt förslag på rökproblem. Man tager en överdimensionerad rökgasfläkt, kopplar till rökgången på skorsten (halverar arean där-med sidoöppningar)- och en s.k utkastare på toppen av rökgasfläkten.

Effekt-bättre drag i skorstenen-röken blandas ut med luft och "skjuts iväg" in i utkastaren som får röken att fara upp avsevärt många meter (även under vindstilla -20*)
Förslaget avsett för kaminer eller gamla vedpannor-ej för moderna med keramer-legering, dom ger i princip vattenånga.

 
Vedeldarn!Hur ser din förugn ut.
 
Vedeldarn skrev:
Jag laddar 3000 liter från 35 till 95 grader på 7 timmar så jag vet inte hur många kilowatt jag trycker ur pannan.  Det är en förungnseldad Högfors oljepanna som ska vara på 50 kW på olja och 27 kW på ved.  
För det går det åt ungefär 30 kW. Men samtidigt förbrukas det kanske en del också. Det beror ju på hur kallt det är när du eldar.

Att ta in veden i pannrummet någon vecka i förväg (min ligger någon meter vid sidan om pannan), är en mycket god idé.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.