Hej forumet, installarade just en sådan här 12V LED trafo till ett par utelampor, nu undrar jag om jag kan ansluta en vanlig dimmer med fjärrkontroll (/typ Nexa/) i stickproppen direkt i uttaget där jag kopplar in trafon ? Kan det vara så enkelt - annars vad är alternativen ?

Tack för alla tips
 
  • LED-transformator 12V 15W med stickpropp och anslutningskablar, IP68 vattentät för utomhusbruk. Märke CPROSP, visas på produktsida med pris och specifikationer.
MultiMan
Bild 3 om produkten på Amazon https://amzn.eu/d/1Mo3WAq :

Modernt vardagsrum med taklampor som är ej dimbara, stor soffa, konstverk på väggen och utsikt över staden genom fönster med lamellgardiner.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Redigerat:
  • Gilla
Dilato
  • Laddar…
Aja
O olof63 skrev:
Hej forumet, installarade just en sådan här 12V LED trafo till ett par utelampor, nu undrar jag om jag kan ansluta en vanlig dimmer med fjärrkontroll (/typ Nexa/) i stickproppen direkt i uttaget där jag kopplar in trafon ? Kan det vara så enkelt - annars vad är alternativen ?

Tack för alla tips
såklart den misssde jag - så annars hade min idé funkat ?
 
Den där transformatorn ser rätt suspekt ut hos amazon.

Dels är det växelström ut. men på sista bilden står det att röd ledare är plus och blå minus...

På anslutningskabeln står det att den har arean 0,5 kvmm (syns på första bilden). Jag har för mig (men kan ha fel) att föreskrifterna säger att en anslutningskabel skall vara minst 0,75 kvmm. Möjligt att man kommer undan om kravet är lägre i något annat EU land.

Formen på transformatorn är misstänkt likt en vanlig järnkärnetransformator, ändå hävdar de att den har överbelastningsskydd osv. Det kan man lite krystat säga att de flesta transformatorer har, lindningen brinner av vid överbelastning.

Sedan är ju sista bilden av hur lätt den är att installera direkt skrattretande, stor ful svart klump på det mest iögonfallande stället man kan hitta i ett rum.
 
  • Gilla
Dilato
  • Laddar…
Tja allt är ju inte tysk kvalitet online med den funkar bra i alla fall
 
Att hänga på en (trådlös)dimmer på primärsidan kan vara lite vanskligt. Det är inte alltid dimmerelektroniken står pall för den induktiva belastningen från en järnkärnetrafo.

Vill du knåpa ihop något med nexa-grejor så kan du använda LDR-075, koppla den till sekundärsidan på en nätdel som ger likspänning 12-24 V.
Max belastning ca 70 W.
 
Tack för detta jag väntar om höstmörkret och om det behövs dimmer blir det en ny trafo i så fall
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.