Jag håller på att renovera hemma och tyckte det var lite onödigt att ha 4 lampknappar till 1 lampa. 2 dimmer + 2 vanliga brytare.
När jag klippte och tog väck den ena dimmern så slutade lampan fungera helt. Behöver få den att fungera innan jag monterar upp väggen och sedan kan leta i lugn och ro vart dom sladdarna tar vägen.
Gissa att jag behöver brygga någon av sladdarna för att få det att fungera igen men vilka? Eller är jag helt ute och cyklar?
 
  • Dimmerreglage med bortkopplade kablar visas under hemmarenovering.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Ja, det känns som du är ute och cyklar här.

Kanske var grejorna trappkopplade (tänd/dimma från två platser). Det går då att förbikoppla en borttagen brytare/dimmer.

Obs, ta bilder på grejorna innan de skruvas ner, det ger mer info än den nuvarande bilden.
 
Misstänkte att jag var det, gick lite snabbt när jag tog väck den.

Vad för mer info behövs? Hade jag tagit en bild när den satt fast hade man inte sett något mer. De 2vita går till mitten pilarna och svarta in i vänster.

Vad kan jag göra? Eller är det bäst att ringa hit en elektriker för detta ?😅
 
En bild på hur trappkoppling (om det nu är en sådan du har haft) ser ut och hur du kan koppla bort en av de två brytarna eller dimmer.

Handritad skiss av trappkoppling med tre olika kopplingsscheman, visar hur man kan koppla bort en brytare eller dimmer.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.