Vad får du för värde mellan matande fas och nolla?
 
johan00 skrev:
...
Hittade transformatorn där det står:

Dimmbar mit phasenabschnitt (IGBT)
Dimmbar mit phasenanschnitt (TRIAC)
Dimmer für inductive lasten


Tolkar man detta mot data för din dimmer är de inte eller åtminstone dåligt kompatibla. På trafon anges dimmer för induktiv last dvs samma som gamla järnkärnetypen och dimmern anges för kapacitiv last dvs olika former av switchade don. Har du möjlighet så testa med enklast tänkbara triacdimmer, hur ser trafon ut?
 
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
Matande fas och nolla ger ca 230V, åtminstone vid fungerande lampor. Har inte haft möjlighet att mäta vid ej fungerande (det började åska här nu).

Ska rota i lådorna i källaren och se om jag hittar någon annan dimmer.

Bifogar bild på trafon, heter QLT PT 105. DSC_0624.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
230v mellan fas och nolla talar för att det inte är flytande nolla, vilket är bra. Hade du haft en flytande nolla så borde spänningen ha varit något annat.

Vad händer om du ersätter dimmern med en vanlig lysknapp, eller helt enkelt bara kopplar förbi dimmern direkt till trafon?
 
Bara en kontrollfråga. Har du mer än dessa lampor inkopplade på dimmern? Det är viktigt att dimmern inte belastas av något annat än denna trafo.

Jag uppfattar märkningen (men kan ha fel) att transformatorn kan dimmas av både fram och bakants dimmers. I så fall är det väldigt viktigt att det bara finns en typ av belastning inkopplad till dimmern. Annars kan det lura trafon när den "lär sig" vilken dimmertyp som matar.

Är du förresten någorlunda säker på att detta är den enda transformatorn?

Om vi antar att något här är fel, så gissar jag ändå på trafon.
 
Prova valfri sladdimmer om du har en lampa med en sådan.

Sedan kan du naturligtvis koppla förbi dimmern och se om det har någon betydelse, men dina mätningar pekar du klart på dimmern. Lite udda symptom enbart pga felaktig typ, men dimmers verkar ha något magiskt över sig i att fungera "halvbra" i vissa kombinationer med last.
 
  • Gilla
GK100
  • Laddar…
Lamporna är det enda som är inkopplade på dimmern. Men det är 2 transformatorer (identiska). Till varje transformator är det 2 35w halogen. Borde varit mer tydlig med det.

När ovädret dragit vidare ska jag testa att byta mot en lysknapp. Funkar det utan problem så skaffar jag en annan typ av dimmer.
 
Hade dimmern varit av RLC-typ och inte som nu angedd både RC och i klartext kapacitiva laster skulle jag trott på diverse olika fel som nämnts. Men med trafons märkning tredje raden dvs dimmer för induktiv last oberoende bak/fram-kant (rad ett-två) tror jag mer på den inte ovanliga ickekompabiliteten.

Intressant att se när TS testar både förbikoppling och annan dimmertyp.
 
Testade att koppla förbi och har inte märkt några problem.

Testade även med en annan (gammal) dimmer och får inte heller några problem förutom att transformatorerna brummar i neddimmat läge.

Eftersom det verkar vara svårt att hitta en dimmer i vettigt prisläge som passar i den tredelade ramen (trend) är jag nu inne på att köpa andra transformatorer. Jag tittar t.ex. på http://www.kjell.com/sortiment/el/b...sformatorer/halogentransformator-110-w-p44227 som uttryckligen kan dimmas med bakkantsdimmer (vilket schneider SBD315RC enligt uppgift är).
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.