J Krullert skrev:
Ok, nej han ville se beräkningar som visar på att väggen håller för taket med dimensionerande snölast. Typ liknande detta:

[länk]
Vad jobbar du KA med?
Jag är utbildad byggnadskonstruktion, jobbar nu som snickare. Har aldrig varit med om att någon krävt konstruktionsberäkningar för väggreglar i en träbyggnad, klass 2. Väggreglarna är alltid så överdimensionerade, med hänsyn till isoleringskraven. Det som kan komma på fråga, är stabilitet på flervåningshus, med enbart gips på väggarna.
Det intressanta i ditt fall bör enbart vara takstolar, och upplagskraften mot hammarbandet. Sen antar jag även att du har någon balk och pelare i garaget, vilket givetvis skall beräknas.
 
  • Gilla
witten
  • Laddar…
Som sagt, jag har alla beräkningar klara som bevisar att väggkonstruktionen kan ta snölasten så mitt problem är löst.

Istället för att käbbla med KA så gick jag enligt devisen "har man inte räknat så vet man inte".
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.