Tjo!
Funderar löst på att trycka upp en traversbalk i det blivande garaget. Tänkte dock göra det enkelt för mig och fästa den med en "utanpåliggande" upphängning, med andra ord med fyrkantsrör stående på golvet. Vill dock ha lite hjälp med dimensionering, eftersom jag vet att det finns folk här inne som är bra på sånt.
Tänkte mig en I-balk, det borde väl vara smidigast? Kan man få dit en travers på en sån utan att ha tillgång till en öppen ände?
Balken skulle isåfall vara ca 8 meter lång och i ena änden stå direkt på ett fyrkantsrör och i andra änden ligga på ytterligare en balk (som då skulle gå tvärs över porten) som i sin tur skulle stå på två fyrkantsrör.
Maxbelastningen inklusive travers skulle bli kanske 1,1 ton (om man nu antar att en travers kan väga max 100 kilo). Jag har själv ingen aning om hur man räknar så jag hoppas på att ni kan hjälpa mig.
