Speciellt roligt när det är i mitt grannskap och jag inte har en aning om vem eller var det är. Dags att ta en extra lång cykeltur i helgen för att leta upp spektaklet.

:D
 
Det är också intressant att noter vilka sanslöst höga viten som döms ut. Finns det någon motsvarighet för något annat brott? Insiderbrott där man tjänar miljoner, grova miljöbrott... Inte ens då brukar det bli såna summor.
 
Vitet är nog satt med tanke på att de lekt kurragömma med myndigheterna alldeles för länge. För övrigt sätter man viten utefter att de inte skall behöva träda i kraft, utan det skall bli billigare att rätta sig efter föreläggandet.
 
Det är inte det här vitet som är sanslöst högt. Problemet är att många påföljder är för lindriga. Rättshaverist som rättshaverist.
 
Frågan i detta fall är om byggherren är fullständigt okunnig om hur det ska gå till eller om man chansat med en jättefräckis??
 
Fotografen skrev:
Frågan i detta fall är om byggherren är fullständigt okunnig om hur det ska gå till eller om man chansat med en jättefräckis??
Det senare helt klart, men det beror inte på att man chansar. Det är ett ställningstagande.

Historiken av folk med tveksam syn på myndighetsutövning är lång här på västra Hisingen. Speciellt vad gäller bygglov. Inte konstigt att majoriteten av lokalbefolkningen vill ha en egen kommun också. Gärna egen flagga också. Lokalblaskan kör hård propaganda för utbrytning just nu. Det verkar redan klart om man får tro dem.

:cool:
 
Stog om ett liknande fall i Jönköping i JP igår, tyvärr finns ingen nätupplaga av tidningen..
Här har ngn först gjort en tillbyggnad, och sedan byggt ett poolhus på 100 m2.. Krav på 200000 i vite tydligen.
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.