P
Men har inte tex paypal liknande skydd?
 
Handyman 1 skrev:
Men har inte tex paypal liknande skydd?
Du frågade om det funkade lika bra med "visa/mastercard utan kredit", och det var det jag svarade på. Dras pengarna direkt från ditt konto så får du inget skydd av konsumentkreditlagen.
 
  • Gilla
Alfredo
  • Laddar…
T
Alfredo Alfredo skrev:
Och dessutom är det kortet såvitt jag vet det absolut billigaste sättet att få "obegränsat" Priority Pass för två. Bara det motiverar mer än väl årsavgiften om man reser en del anser jag!
Ja, just nu reser jag inte alls men det var därför jag skaffade det. Jag hade ett via jobbet tidigare, men av någon anledning gav det Priority Pass man fick med företagskortet bara tillträde till lounger - inträde var man fortfarnde tvungen att betala. Nu har jag det bara för att jag är private banking-kund hos SEB, och då ingår det.
 
  • Gilla
Alfredo
  • Laddar…
Nu kom det Mail om att komplett bank försämrar villkoren. Är det någon som har Amex Blue Cashback och vill bjuda in mig? :)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.