S Snurrespratt skrev:
Nej. Att flytta upp den på åsen och parkera den bakom köpladorna i Boarp är tillräckligt illa. Min mening. Finns mycket historiskt värde att bevara inne i Båstad.
Står ju inte ens på sin ursprungliga plats! Har flyttats tidigare.
 
  • Gilla
Bästerortarn
  • Laddar…
En släkting sålde för många år sedan en fantastisk sjötomt på ca 15000 kvm vid Vänern. Ett häftigt 2.5-plans kråkslott med brutet tak. Väldigt läckert hus, men i dåligt skick, kostade en förmögenhet att värma upp.

Några månader efter ägarbytet råkade huset brinna ner till grunden. De skulle "fixa lite grann" innvändigt, och hade glömt släcka en bygglampa, och den hade av en slump vält under natten. Åtminstone var det ägarnas "teori".

Som tur var hade de alla möbler och övrig egendom i det separata garaget, så det var bara det ruckliga huset som brann ner. Försäkringsbolaget hade lite andra teorier om brandorsaken, men kunde inte bevisa nåt, så det blev nytt hus.

Men kan kanske vara lite svårare med den "lösningen" om man redan har flaggat för att man vill ha bort huset...
 
  • Gilla
  • Ledsen
Limknekt och 3 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.