Bo.Siltberg Bo.Siltberg skrev:
På vilket sätt menar du att jag försöker "komma runt" maskindirektivet?
Du skrev "Att argumentera för och emot CE-märkning genom att använda begrepp som elektriskt utrustning, produkter, sätta på marknaden, maskindirektiv etc är IMHO fullständigt substanslöst och kommer aldrig att uppnå konsensus. Ungefär vad som helst går att tolka in i definitionen ovan."

Just maskindirektivet är tydligt vad som gäller och inte substanslöst.
 
Jo "maskindirektivet" har sin uppfattning oberoende av hur det är motiverat. Det är poängen. Det är svårt att formulera regler som är motiverade. Vi har t.ex inte en hastighetsbegränsning på vägarna som är anpassad till aktuella trafikförhållanden. Man kan inte argumentera för att 90 alltid är rätt eller fel.
 
S Soltorp40 skrev:
Du har plockat ut delar av Elsäkerhetslagen § 3 ovan, men hoppat över den för diskussionen här lika viktiga delen:
Jag vet inte varför du citerar mig, för du riktar väl inte inlägget till mig? Däremot är det god allmänutbildning och visar på vilka absurda diskussioner man kan hamna i för att reda ut ifall arbete på t.ex en byggcentral är behörighetskrävande eller kräver en CE-märkning (y)
 
Var finns ursprunget till tråden spm TS och andra benämnde EF är det något som är tillgängligt att titta på de diskussioner och falanger som verkar finnas där?
 
Aha jag trodde det var "Elfel" eller liknande verkar ju nästan passa in där. Har ingen koll på varken ena eller andra av de grupperna kollar på EF någon enstaka gång och den tråden gör det inte mer lockande direkt.

Tycker indirekt synd om TS med sin fiberomvandlare i en kapsling som råkar ut för all rappakalja där iofs med vissa kärnpunkter men väl dolda i flödet.
 
  • Gilla
Grottan och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.