Hej!

Jag håller på att byta fasad och nu har jag kört fast hur jag ska lösa delningen och infästningen av spikläkt.
Hoppas ni andra mer byggkunniga kan ge mig tips och råd hur jag ska göra:)

På första bilden ser ni hur det såg ut innan rivningen och på den andra är hur det ser ut nu när panelen är borta.
Jag tänker ha fetare foder runt fönstren, men jag vet inte hur jag ska lösa det ovanför fönstren med överblecket och infästningen av både läkt och panel. Fodren som satt var 95 och jag tänker gå upp till 120 eller 145.
Det finns inte mycket att fästa i annat än det som satt förut. Samtidigt vill jag undvika små stumpar av panel i möjligaste mån.

Under boarden är det liggande 45x45 där ser märken efter spikningen. Men när jag byter till bredare foder ska plåten monteras högre upp och där har jag inget att spika i.
Förslag på lösning? Och hur tycker ni att panelen ska delas av? Som tidigare eller inte alls?

013.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
050.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.