Jag tror bilden förklarar saken, måste jag byta ut dessa eller går det att fixa på något vis?

mvh M
 
  • Fuktigt träbjälklag med mögel under uteplats, frågeställning om byte eller reparation av skadat material.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Magnus E K
Om de inte är ruttna (mjuka, försämrad bärighet) eller sprider otrevlig lukt som känns upp behöver inget göras.
 
Om trät är hårt och friskt behöver du inte byta, tvätta av dem med trallrent eller grön-fri om missfärgningarna stör dig.
 
F fribygg skrev:
Om trät är hårt och friskt behöver du inte byta, tvätta av dem med trallrent eller grön-fri om missfärgningarna stör dig.
Aha, så detta är inte mögel mao?
Skönt att höra iaf!
 
Oavsett om du har vanlig lort, svartmögel eller gröna alger på altanens undersida är det ofarligt och oftast fullt möjligt att tvätta bort utan starka kemikalier eller behov av att byta ut trät.
Steg 1 är rengöring med varmt vatten, Yes diskmedel och skrubbning med borste om du vill ha det rent.
 
  • Gilla
magdogg och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.