Jag har 4 våningar som mest men 3 luckor med stege, hade gärna sluppit vanliga stegen upp till första våningen.
Var på ett jobb där dom hade trapptorn och det var så klart ännu bättre.
Sen kan du ju köpa till den senare om du skulle ångra dig
Var på ett jobb där dom hade trapptorn och det var så klart ännu bättre.
Sen kan du ju köpa till den senare om du skulle ångra dig
Håller med. Men fasen vad det plockar på prismässigtnino skrev:
Jag köpte precis en byggställning 3x1.40m med 2 våningar och valde till 2 stegar. Otroligt smidigt. Jag valde också till 140 cm djup plus 30 cm extra konsol in mot väggen. Ställningen blev dubbelt så dyr men perfekt för mina behov.
Hur gör ni när ni sätter på de övre våningarna (gavelram, räcke, ändstopp) på Altrad ram villapaketen dvs innan man fått på skydden (även med lucka)? Är det lugnt?nino skrev:
Redigerat:
Vet inte med just Altrad ram villapaket, men utmaningen brukar vara räcket. Resten av delarna måste ju av nödvändighet monteras från våningen under.M monger skrev:
Man måste ju dit med golvet först sen sidorna och räcket, kanske finns nåt smart sätt men jag har suttit och hasat mig fram med gaveln.M monger skrev:
Men det är ju egentligen lika med alla våningar...
Fallsele och minst en till är väl att rekommendera, dels skicka grejer samt kunna hjälpa till ifall man skulle ramla och bli hängande i selen
Klicka här för att svara

