Det blir till att byta bank, jag tänker INTE sponsra feta bonusar till olika direktörer på Swedbank som sedan rapporterar att dom går X antal mijoner back. Lutar kraftigt åt Nordea nu..Får se vad dom kommer med för erbjudande till mig.
Medlem
· Västerbotten
· 40 inlägg
Se till att inte binda upp dig att placera det slutgiltiga lånet i samma bank som du har byggkreditivet hos.
Ser man inte upp brukar det kosta 20 kkr att byta bank. Upptäckte detta när jag lusläste det finstilta.
Ser man inte upp brukar det kosta 20 kkr att byta bank. Upptäckte detta när jag lusläste det finstilta.
Jag har också hutlöst hos swedbank. lite över 4% p 300k. suger apa. Men får väl ta tjuren vid horden och börja förhandla snart. Om 3-4 månader ska ju allt bindas om dock.
Jag tror att det är så att bankerna har många erfarenheter av byggen i egen regi som spräcker kalkylerna, och att erfarna husföretag förhoppningsvis har bättre koll på kostnaderna. Därför vill de kompensera sin något högre risk med högre ränta i egenbygget fallet. Däremot inte sagt att inte husföretag spräcker sina kalkyler, men det händer kanske inte riktigt lika ofta eller med så stora belopp.
1.55% - inte via något husföretag.