Tänker bygga en entretrappa till vår Smålandsvilla Gränna i stil med detta:

Vit Smålandsvilla med svart tak, enkel entrétrappa, trädgårdsmöbler framför och en bil på sidan.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


för att i eventuellt bygga (eller anlita snickare för att bygga) på med en förstukvist om något år om jag känner behov av det då, i stil med:
Vit Smålandsvilla med svart tak, entrétrappa och en förstukvist, omgiven av grönska.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Min fråga är om jag behöver tänka på något speciellt då jag bygger trappen? Underlaget idag är väl packad dränermassa och vi tänker lägga sten runt trappen.

Räcker det att ställa trappen på markstenar, eller behöver jag betongplintar? Storleken på basen är tänkt att vara ca 3500 mm bred och 1500 mm djup samt höjd 300-350 mm (ett steg + platå).

Bör jag fästa den med bärlina på fasaden då jag tänker mig en farstukvist på sikt? (vi har liggande panel precis som på bilden)

Eller bör jag helt enkelt se det som två olika projekt och att man gör om trappen då man bygger farstukvisten?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.