Är nyss inflyttad i ett hus med en äldre brasinsats - vet inte märket och därför inte kunnat hitta någon bruksanvisning. Jag är också helt ny med detta att elda i öppen spis/brasinsats så därför tänkte jag höra om det är någon här som vet.

Det är en "pinne" ovanför luckan. Den är utdragbar. Jag tror att förre ägaren sa att man hade den utdragen när man tände brasan men inte sedan - men faktum är att jag inte kommer ihåg.

Är det någon här som vet vad det är och hur man skall använda den?
insatsen.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
jag skulle gissa på att den öppnar nån form av spjäll så att det blir bättre drag genom kaminen, därav bra att ha utdragen vid tändning.
 
Jag har en vedpanna med ett spjäll ovanför. När man tänder är spaken i ena lägen och röken går rakt upp i skorstenen, när skorstenen är varm ändrar man spaken så att röken gör en omväg i pannan och kyls innan den ut i skorstenen. Om din spak har samma funktion vet jag inte men det borde synas om den blockerar rökgången på något sätt.
Det kan ju inte vara det vanliga spjället för det märks när man stänger:-)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.