Jag söker köpråd för en luftvärmepump till ett fritidshus på 80 m2. Jag får inte ut så mycket av prisjakt och tar gärna emot tips om kampanjer, bra erbjudanden, rabatter, bra produkter etc.

Jag söker en prisvärd enhet för en mindre plånbok. Ju högre value-for-money faktor som kan nås desto bättre.

Gärna specifika modeller som ni skulle satsa på, eller har köpt, för ändamålet fritidshus.
 
Grannen/svågern köpte en coolix på jula för strax under 5000 till sitt garage. Väldigt bra pris. Dock fungerar den inte så bra vid extrema minusgrader. Den betalade sig på ett år i sänkt elförbrukning.
 
D09
Köpte också coolix på jula för 5000, har den som frostskydd i källaren medans jag bygger
Med frostskyddsfunktionen på så fixar den att hålla 5 grader men har jag den inställd på uppvärmning t ex 18 grader så ballar den ur ( vid minusgrader), inte så konstigt då lden ger ca 1,50 w under kalla perlättinstallerad. ioder. Huset är 78m2 i 2.5 plan. Pumpen är mycket Lättinstallerad
 
D09
He he ursäkta stavningen, skriva med mobilen har sina begränsningar
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.