Tomture61
När takpannor har mossa och lav på ytan så binder detta fukt.
Fukt blir is vid minusgrader och spränger ytan / pannan.
Rötter från mossa kan då gräva sig djupare in i pannan osv.
Ser på en del takpannor att de är hårt angripna.
 
Tomture61 Tomture61 skrev:
När takpannor har mossa och lav på ytan så binder detta fukt.
Fukt blir is vid minusgrader och spränger ytan / pannan.
Rötter från mossa kan då gräva sig djupare in i pannan osv.
Ser på en del takpannor att de är hårt angripna.
Visst är det så. Har du några svar på TS frågor eller nån egen erfarenhet du vill dela?
 
  • Gilla
Jenpet
  • Laddar…
Excel
J john.h skrev:
Vad är dåligt med nya duken?
Tätar dåligt när läkten monteras och spiken går genom duken, tjärpapp sluter tätt då materialet är tjockare och mer gummiaktig.

 
  • Gilla
Jenpet
  • Laddar…
Att tvätta taket för mossväxt är inte fel. Då mossa hamnar på altaner etc. Visst börjar betongpanorna se bleka ut med grus som hamnar i hängrännor.

I vårt område byter folk taket från1977 för runt 145-180 tusen för likadant radhus. Medans andra nu tvättar och målar taket för nästan 49 tusen. Båda allternativen målar även takkupor och plåt.

Oavsett estetiskt etc. Så tänker jag inte måla taket då jag tycker det är för dyrt. Och lägger dessa pengar på nytt tak om 5-10 år.

Men man ska inte heller glömma nokduken som vi bytte för ca 10 år. Då bitar började släppa.


Vet inte hiur det är nu med lätrnader i byggreglerna. Då de första fick söka bygglov för att de ville ha svart tak istället för rött. Medans andra har blivit nekade att byta sitt bruna tak till svart. Utan ska bara få välja brunt eller rött tak.
 
Redigerat:
S slurppe99 skrev:
Medans andra nu tvättar och målar taket för nästan 49 tusen.
Fick mitt tvättat och målat förra året och betalde 20 000 för det.
 
Vi låg också på 20.000 när vi gjorde det. Inga 45.000 här inte...
 
  • Gilla
fam-lundborg
  • Laddar…
D.K. D.K. skrev:
Har bara blivit utsatt för god marknadsföring av takläggare
Hantverkare som åker omkring och jagar jobb är garanterat oseriösa. De försöker skrämma folk att det är katastrof. Det är samma stil som de som kommer och erbjuder sig att asfaltera garageuppfarten.
 
  • Gilla
Guzzi och 1 till
  • Laddar…
VidarH VidarH skrev:
Vi låg också på 20.000 när vi gjorde det. Inga 45.000 här inte...
Det här är i Uppsala trakten. Så priset är nog lite högre. De var ändå fyra som gick ihop och fick de högre priset.

En bekant beställde för ca 8 år sedan. Hon fick betala 22.000. De tar även extra för att vi har högre taklutning. Men får jag allt för ca 22-25.000 så är det mer rimligt.
 
Vi hade ändå 5-6 gubbar på plats för att rensa taket och kånka presenningar och skyffla mossa. Visst är det bara en liten stege för att komma upp på garaget och sedan kommer man åt resten därifrån men det är ändå 1,5 plan. För att vara ärlig så var jag orolig för att de skulle trampa igenom taket då det inte var några små nätta gubbar som skuttade omkring...
Rot gjorde att det kändes väldigt bra att ha gjort det valet.
 
Det var Takteam AB de anlitade. De har just 15% rabatt. De skriver att priset är då från 34995 kr med rot. Vet inte vad det är för speciellt med dem som vill ha mer betalt. De gör det i fyra steg: först tvätt sedan beläggning för att få bort porer. Senare återbesök med grundmålning och vanlig målning.
 
Tack för alla svar och kommentarer!

Jag ska överväga att behandla taket med nåt mossmedel. Mossan som ligger på är minimal. Men har förstått att man behandlar och så måste medlet få göra sitt över en längre tid.

Ska prioritera att åtgärda läckage vid fönstret. Pappen läcker inte, men detaljer runt fönstret så pappen har blivit murken vid ett utsatt ställe som man såg på bilderna.

För övrigt ska jag hålla pannorna under uppsikt och byta vid behov.

Om det blir aktuellt med målning gör jag detta själv. Enda anledningarna för att jag vill det är för att jag trodde att det vill förlänga livslängden för hela taket, men har förstått att det inte nödvändigtsvis förlänger pappens livslängd. I tillägg är det pga estetiska skäl då grannarna i samma länga har nyare tak =D

Men skorstenen fick sig två lager med färg förra veckan och det har gjort skillnad.
 
Har man en vind med god sikt på råsponten finns ju möjlighet att vänta in i det sista. Läckage kommer nästan alltid vid kritiska platser, såsom genomföringar, nock och takfot/gavel. Har man för vana att slå ett öga på detta kanske 2ggr per år efter kraftigt regn så kan man planera för byte när det verkligen behövs.

Personligen föredrar jag dock plåt framför tegel, helt otrolig livslängd där plåten faktiskt till skillnad från tegel i princip är helt tät, man har inte heller samma risk med att råka trampa sönder en panna.
 
  • Gilla
Mikael Ströms och 2 till
  • Laddar…
Jag instämmer egentligen med flertalet att detta tak mycket väl kan klara sig ett antal år till. MEN trådskrivaren har framfört att taket inte är besiktningsbart från undersidan och det är inredd vind.
Detta gör ju insatsen att inte åtgärda taket betydligt större. Du kan ju mycket väl ha/få en mindre läcka på taket som inte syns och det kan säkert pågå flera år innan det upptäcks. Och då med ganska omfattande skador inomhus.

Jag personligen hade nog inspekterat det tak lite mer noga.
 
  • Gilla
D.K.
  • Laddar…
M Mikael Ströms skrev:
Jag personligen hade nog inspekterat det tak lite mer noga.
Goda poäng!
Inspektera mer noga hur då? En liten del av vinden kan jag se om jag river lite i isoleringen, kanske 10% av takytan så inte mycket nej.
Jag kan ju kolla under takpanner. Men kan då bara se om pappen är sliten. Tips på hur jag kan se indikatorer på att det är läckage igenom?
 
D.K. D.K. skrev:
Goda poäng!
Inspektera mer noga hur då? En liten del av vinden kan jag se om jag river lite i isoleringen, kanske 10% av takytan så inte mycket nej.
Jag kan ju kolla under takpanner. Men kan då bara se om pappen är sliten. Tips på hur jag kan se indikatorer på att det är läckage igenom?
Jag hade helt enkelt klivit upp på taket och lyft på takpannorna. Och då inte bara 2-3 st utan MÅNGA. Typ 1 st var kvadratmeter eller så. Fokusera på genomföringar, runt skorsten, taknick, vidskivor osv. Om det samlas det jag kallar bös, dvs jord/löv under pannorna så kollar du noggrannare där.
Fokusera även på områden på taket där ett ev fel får störst konsekvens. Dvs över ett ev badrum eller liknande.
 
  • Gilla
D.K.
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.