M Maledictus skrev:
Det beror nog på mängden isolering i tak och väggar. Innan vi tilläggsisolerade var vår fasad frostfri nästa hela vintern så det läckte ganska mycket värme genom väggarna.
Slälvklart beror det på mängen isolering, vem tror något annat? Nu var det dock inte läckaget jag pratade om utan temperaturen på byggmaterial och inventarier som ligger innanför isoleringen. Jag har inte läst vad OP har för väggar men i en betongkonstruktion med isolering långt ut kommer väggar, tak och golv att agera kylklampar under lång tid. Hur stor temeraturdifferens man haft och under hur lång tid avgör hur mycket energi som kommer att gå åt till att värma upp materialet.
 
S Storamackan skrev:
Jag kan tillägga att efter att ha höjt kurvjusteringen med 5 grader och första linjära kurvan till 60 så har värmen kommit i huset.

Källaren är fortfarande ett par grader svalare än övre planen, men det är okej värme så man kan röra sig utan att förfrysa. Mängden kWh som går åt är väl aningen hög men har nu med ca 0-4 grader utomhus legat på ca 65-80 kWh per dag. Så det kanske är vad det är lite granna.

Elpatronen har inte heller kommit igång något mer så det är pumpen som verkar dra mest.
Du kunde gärna undersöka radiatorerna både i källaren och övre planen. Speciellt ventiler, kranar och/eller termostat där rören ansluter till radiatorerna. Ge oss bilder. Är alla av samma modell i hela huset eller finns det olika?

Det här för att förstå vad du har och hur det fungerar, för att eventuellt se om det går att preses ner förbrukningen utan att pruta på komforten.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.