elpaco #16 Trädgårdsfixare · Västra Götaland · 4 564 inlägg 11 maj 2019 01:33 elpaco Trädgårdsfixare Västra Götaland 4 564 inlägg 11 maj 2019 01:33 #16 A Astrom86 skrev: De där remsorna man har i hörn som man sätter i spackel å sen spacklar över, bör man även ha det i taket för att få det snyggt? Remsorna har man för att förhindra sprickor mellan delar som rör sig. Förstärkning. Klassiskt mellan två skivor. Inte för att göra det snyggt.
A Astrom86 skrev: De där remsorna man har i hörn som man sätter i spackel å sen spacklar över, bör man även ha det i taket för att få det snyggt? Remsorna har man för att förhindra sprickor mellan delar som rör sig. Förstärkning. Klassiskt mellan två skivor. Inte för att göra det snyggt.
I Interista88 #17 Medlem · 354 inlägg 15 nov 2019 09:04 Interista88 Medlem 354 inlägg 15 nov 2019 09:04 #17 A Astrom86 skrev: De där remsorna man har i hörn som man sätter i spackel å sen spacklar över, bör man även ha det i taket för att få det snyggt? Du menar kanske hörnjärnen, dom sätter man för att förstärka inner o ytterhörn. Och göra det snyggare.
A Astrom86 skrev: De där remsorna man har i hörn som man sätter i spackel å sen spacklar över, bör man även ha det i taket för att få det snyggt? Du menar kanske hörnjärnen, dom sätter man för att förstärka inner o ytterhörn. Och göra det snyggare.