Hej!

Denna frågan berör inte installation, problem, råd eller liknande men likaväl behöver jag forumets hjälp. Sedan vi har bergvärme i huset, som egenhändigt klarar vinterkylan (back-up i form av öppen spis finns), behöver vi inte längre luftvärmepumparna. Jag har absolut inte den blekaste aning om vad det är för andrahandsvärden på dessa system men jag vill gärna sälja dem, antagligen till en billig peng till närstående. Skulle någon, eller några, kunna berätta för mig vad det brukar vara för värde på denna typen av luftvärmepumpar?

Jag har två stycken.
Panasonic från år 2003
CS-E12CKP (CU-E12CKP5 utomhusdel)

Daikin från år 2010
FTXL20G2V1B

Tack ska ni ha :)
 
För Panasonicen skulle jag vara glad om någon ville demontera den mot att man får den gratis.
Ska jag vara ärlig, så skulle inte jag installera en 10 år gammal luftvärmepump även om jag fick den.
 
Ok, jag misstänkte att det var lite åt det hållet. Känner du till något om Daikinen?
 
varför inte spara en som ac på sommaren ?
 
Comfort Thomas skrev:
varför inte spara en som ac på sommaren ?
Fantastiskt bra idé.
 
Vi sparar dem inte eftersom vi inte har behovet av någon av dem, i något ändamål, varken för värme eller kyla.
Är det någon som vet ungefär vad Daikinpumpen är värd?
 
Svårt att ge ett värde då det beror på om den fungerar som den ska och det tex inte är några lagerljud samt vem det är som plockar ner den korrekt så allt köldmedium är tillbaka i utedelen.
Då den nu är 5år gammal så lär det inte finnas några garantier kvar på den så ska jag gissa på ett rimligt värde så skulle jag säga mellan 1500-4000:- är vad man borde få på tex blocket.
Motsvarande modell effekt och effektivitetsmässigt kostar mellan 11000-14000:- installerad med 5 års garanti så det är nog dom priserna du får utgå ifrån om du ska sälja till en närstående.

Eller så chansar du på ett högre belopp på Blocket så kommer du märka vad köpare tycker den är värd då det är köparna som bestämmer värdet på den egentligen.

Tyvär inget klockrent svar men någon annan kanske kan ge dig ett mer korrekt svar som kanske handlar med begagnade luftvärmepumpar.
 
Tack ska du ha för svaret Comfort Thomas, jag kör nog på det och säljer den för 1.5k. Vad jag vet är den felfri men har ju såklart några år på nacken. Ska testa den i dagarna och sen få den ordentligt nedplockad.

Tack för hjälpen!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.