Min svärfar har precis köpt en lägenhet. Han börjar närma sig 80 och tycker det ska bli skönt att slippa snöskottning och att halka runt till brevlådan på vintern mm.
Det enda problemet vi ser med lägenheten är den helt uppenbara snubbelrisken i duschen, avloppet från tvättmaskinen är nämligen dragen som ett rör tvärs över golvet i duschen till golvbrunnen där.

Någon som har något bra tips på hur vi kan göra detta bättre så vi eliminerar den här risken?
Tyvärr har jag inte bättre/fler bilder (dessa kommer från prospektet) att bjuda på då han ännu inte fått tillträde och jag själv inte varit där.
Vitt kaklat badrum, duschdraperi med röda mönster, tvättmaskin, handduk, toalett, handfat, spegel.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Arkitektonisk ritning av en lägenhetsplan med sovrum, kök, duschrum, hall, vardagsrum och uteplats.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Lägg röret längs med den bortre väggen och låt vattnet gå rätt ut på golvet i hörnan. Har du fall så kommer det leta sig ner i brunnen ändå. Blir det en för stark "stråle" ur avloppet så sätt en diffuser exvis en liten påse av myggnät..
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.