Hej,

vi ska bygga till vår villa och har idag ett FTX-system. Vad ska vi tänka på när vi designar de nya rummens ventilation? Vi har tex lite tankar på att ha antingen låga vägg- eller golvventiler istället för tilluftsdon i taket. Borde vi tänka fläktkonvektor då vi har bergvärme?

Tack
 
Jag ställer lite motfrågor....

Vad har ni för växlare idag?
Kanske får öka hastigheten på fläktarna?
Har du problem med oljud med tillluftventilerna idag?

Själv har jag inkopplat kylbatteri till FTX växlaren för frikyla
 
Heru 90 (tror jag att den heter), vi kommer nog behöva byta ut den.
Inga problem med oljud idag.

Hjälper kylbatteriet något? Är det inte typiskt sett för lite luftombyte om man endast kyler tilluften för att det ska ge någon effekt?
 
Har efterföljaren Heru 100EC. Räknar inte med att kyl batteriet kommer att kunna ge så stor effekt men ihop med bra markiser mm så tror jag att det blir bättre än innan. Jag har inte testat än för jag kopplade in FTX växlaren förra sommaren och bergvärmen installerades i slutet av Oktober. Har testat lite med sommarkyla.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.