Hemmakatten Hemmakatten skrev:
Blanka granitbänkar, framförallt svarta, har väl inte varit i mode på många år? Svårsålt, när man vill sälja. I dag är det mer beiga, gråa matta bänkar som är på modet. Gillar man det, blanka (svarta) granitbänkar, so fine, men man bör vara medveten om att den fina "säljfaktorn" inte finns med vita Ikeakök och svarta granitbänkar, vilket 9 av 10 installerar idag.
Hmm, håller inte med alls, allt beror på köket och rummet i sig, gör nog nästan minst 3 sånna kök i månaden, men förstår hur du menar att det kan se trist ut. Men smaken är som baken.. Men i slutet är det du som ska bo där och förmodligen under en längre tid, köp det man gillar, inte va modet säger.
 
K kest skrev:
Man kan med fördel dra ut något man behöver kyla tex en såskastrull som vill koka över.
Har gjort detta i över 15 år utan sprickor på granitbänk!!!

Inte en repa eller märke i mina granitbänkar efter mycket skärande och bankande på bänkarna...
Ett o annat glas och tallrik har väll gått åt genom åren men men.
Hej, hur har det varit med fläckar av syror och vätskor? Vi kollar också på stenskivor men att ha massa ringar på skivan skrämmer oss lite..
 
L Lopex skrev:
Jag valde marmor, tål inte syror men det gör inte heller en mattkomposit eller en mattgranit, polerad granit och komposit tål det. Sen dekton tål allt, utom att slå i kanten, då kan man få riktigt otrevliga utslag som är extremt vassa.. Skar av typ 2x2cm av huden på lillfingret när jag jobbade med dekton.

Polerad granit tål syror, värme och rätt reptålig, samma med polerad komposit minus värme, tål 150grader säger tillverkaren, men avråder starkt att ens testa.

Mattgranit är lite mer repkänslig och kan sugs åt sig fett, så man får fläckar samma med mattkomposit.

Polerad/mattmarmor tål värme, känslig mot syror, och kan repas lättare än granit

Men all natursten kan ju impregneras så dom tål lite mer!
Hur mycke mer tål impregnerade stenar? är det att det blir mindre synliga fläckar eller så tillkommer det fläckar ifall syror står kvar ett längre tag? Vi har tänkt på att köpa en stenskiva och skulle inte ha något emot att den är polerad. Vi är dock inte så särskillt sakkunniga så vi blir lite rädda för dessa småvarningar man får av olika material.
 
BirgitS
S Soroosh Besharat Pour1 skrev:
Hej, hur har det varit med fläckar av syror och vätskor? Vi kollar också på stenskivor men att ha massa ringar på skivan skrämmer oss lite..
Inget sånt på vår mörka granit efter drygt 20 år.
 
Haft båda. Sist valde vi granit (lemon ice) via Granitop. Vi fick se bilder på stenblock innan leverans och kunde välja ut det vi ville ha.

De mätte och monterade och var mycket duktiga på att mönsterpassa, välja fog, ge råd osv.

Fick även alla spillbitar med i leveransen från vårt block utan extra kostnad (några mindre och en bit på nästan 2x0.6m som hamnar i tvättstugan.

Blev kanske 20-30% dyrare än komposit från Ikea. Så inte alls dyrt i sammanhanget. Tror vi gav ca 50tkr allt som allt med totalt 7m bänskiva, 20cm stänkskydd, uttag för 90 spis, 90 ho 45ho, två blandare osv. Även montering av 2st hoar från Ikea.

Vi älskar att laga mat och avskyr att städa. Klart värt det.
 
Redigerat:
Komposit hade vi från Ikea vilket funkat bra men långt ifrån lika snyggt. Framförallt inte på stora ytor, där det blir monotont.

Morsan har haft 2 byten av Ikea som knäckts vid diskho. De skötte dock byten mycket bra.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.