Hej !

Ett hus vi kikat på att köpa har försetts med en avfuktare i torpargrunden, installerad av förrförra ägaren omkring 2003-2004, på inrådan av Anticimex, samtidigt lades plastfolie ut på marken under huset, och man gjorde en sprutning av undersidan av huset med antimögelmedel, så troligen hade någon påväxt startat.

Frågorna blir då:

Hur mycket energi drar en sån här pryl ?, ytan som avfuktas är ca 120 m2, och höjden i utrymmet är ca 0,4 m, vilket ger en volym på 48 m3

Hur driftsäkra är såna här saker, och vad för underhåll behöver dom ?

Har någon erfarenhet av hur effektiv sån här antimögelbehandling är ?, det luktar inget konstigt i huset, utan allt känns fräscht, och man verkade inte ha tokvädrat alldeles innan vi kom heller (åkte förbi stället en stund före visningen och kollade).

/Mats
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.