71 583 läst ·
993 svar
72k läst
993 svar
Återvinningshysterin blir kontraproduktiv
Jag är ju mas i förskingringen.mikethebik skrev:
Leksand är, eller ska vi säga varit? en bra kommun för företagande och privatpersoner.
Jag upplever själv att de senaste åren har det kommit fler och fler dumheter från olika främst kommunala företag och organisationesom som drabbat oss ganska mycket i form av högre kostnader utan någon nytta.
Dock rekommenderar jag att vill du bo i en bra miljö med mestadels trevliga och hjälpsamma människor (inklusive de på ÅVC...) är Leksand ett lysande alternativ. med bra kommunikationer och fantastisk miljö.
Om vi bara kunde halvera byråkratin, eller åtminstone minska med 90 %😉 vore det paradiset.
Se ovan. Nej varken registrerad som lastbil eller ser ut som lastbil. Dock skulle jag väl kunna göra som en a traktor. Ta ur baksätet och sätta fast lastnät (utan att strypa motorn) och registrera som lastbil. Vilka förmåner är det med lätt lastbil, lägre skatt?useless skrev:
Opelcombo är väl ett lämpligt val av fordon för transport av Ikeakartonger oavsett om de ska hem från varuhuset eller till ÅVC?useless skrev:
Redovisningsbyråns ägare eller skogsgårdens ägare ska väl inte påföras extra avgifter för att man gör rätt, det kommer ju leda till att man eldar skiten hemma i en bränntunna istället för att återvinna wellpappen.
Som sagt var är det väldigt enkelt att slippa avgiften (i alla fall hos oss) genom att lägga 20 sekunder innan besöket på att göra en föranmälan.F fribygg skrev:Opelcombo är väl ett lämpligt val av fordon för transport av Ikeakartonger oavsett om de ska hem från varuhuset eller till ÅVC?
Redovisningsbyråns ägare eller skogsgårdens ägare ska väl inte påföras extra avgifter för att man gör rätt, det kommer ju leda till att man eldar skiten hemma i en bränntunna istället för att återvinna wellpappen.
I Leksand verkar inte ens det behövas, utan det räcker att man talar om på plats att det är hushållsavfall.
Det känns som att många förstorar ett problem som inte ens finns?
Vore bättre att få anmäla att den enskilda firman ska debiteras om den enskilda firman någon gång skulle lämna avfall på ÅVC, tog bort mycket onödigt arbete och kostnader för den enskilde. Har ÅVC även möjlighet att betala med kort är det lätt att göra rätt för sig och betala om det inte är privat och kommunen slipper skicka ut faktura.useless skrev:
Du sak alltså kontakta personal när du kört in som sedan ska "godkänna" det som avfall med producentansvar om du kommer med privatbil som enskild företagare.useless skrev:
Annars debiteras du uppenbarligen.
Det borde vara en ganska snabb process om du har en bunt IKEA-kartonger eller en tunna med gamla mjölkpaket.mikethebik skrev:
På ”min” ÅVC är detta placerat utanför där man kör in och själva bilkön. Det ser alltså ut som på vilken återvinning som helst som står här och där i samhället. Glasiglos och behållare för tidningar, kartong, plast mm.useless skrev: