Vi är på gång att göra en tillbyggnad på cirka 100 kvm. Entrepenören gör allt arbete inkl nytt kakel/klinker badrum på ungefär 12 kvm. Själva lägger vi invändigt golv, tapetserar, målning in- och utvändigt samt el och VVS. Stora delar av materialet anskaffar vi själva t ex fönster, tegel samt alla trävaror och porslin till badrum. Konstruktionen bygger på betongplatta på mark med vattenburen golvvärme.

Entrepenören har i anbudet beräknat 683 tim á 285 kr exl moms för sina åtagande + materialkostnad på 157 000 kr exl moms samt underentrepenadkostnader 112 000 kr exl moms. Total anbudskostnad 610 000 kr till entrepenören. Är detta rimligt för entrepenörens arbete?

I anbudet anger han arbetsledning till 35 tim samt arbetsplatstimmar, GK-tid 5 %??? Vi känner inte till detta uttryck, vad innebär det - är det rimligt?

Vi funderar också vad som är ett rimligt vite vid förseningar i bygget, något som man kan fylla i på entrepenörskontraktet ABS05. ???
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.