7 347 läst ·
14 svar
7k läst
14 svar
är vedeldning ekonomiskt.
Jag projekterar ett nytt hus och dess nya värmesystem. Huset ska bli energisnålt och ha vattenburen golvvärme. Min tanke är att i vardagrummet ha en vattenmantlad kamin kopplad till en acctank dit jag även ska ansluta solpaneler.
Men sen till det här med veden, det är väl ved från lövträd som blir aktuellt i detta fall tror jag. Om jag antar att mitt energibehov blir 10000kwh, hur många kubikmeter ek och bok ved motsvarar det?
Hur många år tar det för en liten ekplanta att växa sig så stor så den åtminstonde kan förvandlas till 10000kwh snyggt staplad ved?? Björk är snabbare men hur lång tid behöver en sådan? Kanske idiotiska frågor men jag är nyfiken och vill gärna veta
Men sen till det här med veden, det är väl ved från lövträd som blir aktuellt i detta fall tror jag. Om jag antar att mitt energibehov blir 10000kwh, hur många kubikmeter ek och bok ved motsvarar det?
Hur många år tar det för en liten ekplanta att växa sig så stor så den åtminstonde kan förvandlas till 10000kwh snyggt staplad ved?? Björk är snabbare men hur lång tid behöver en sådan? Kanske idiotiska frågor men jag är nyfiken och vill gärna veta
Nja det finns väl ingen anledning att elda bara ek och bok? Både vår kökspanna och kaminen skulle rödglödgas då... Ek innehåller också en hel del garvsyreämnen som i för stora mängder inte är så bra för skorstenen. Själv anser jag att en bra blandved är det bästa för eldning i slutna eldstäder. Begriper mig inte på folk som köper dyr björkved i tron att det är det bästa (om man inte bara eldar i öppen spis).
Sant. Bra att man är medveten om att det är lite kånkande och att det blir lite skräp att sopa upp. Själva släpar vi in c:a 20 m3 om året till kökspanna (och lite till kaminen) och trivs utmärkt med eldstaden mitt i huset. Ger skön strålningsvärme och trivsamhet i ett gammalt hus som är byggt med skorstenen och eldning inne som mittpunkt i huset. Men vill man bo modernt och prioriterar bekvämlighet är dina alternativ naturligtvis de bästa om utrymme och förutsättningar finns.Bror skrev:
Håller med om att det skönt och trivsamt med strålningsvärme. Bor sedan 3 månader i ett hus som jag och min fru planerat och byggt själv. Värme och varmvatten får vi från en vattenmantlad pelletskamin, + en braskamin för mys och billigt tillskott + att vi snart skall montera några solpaneler. Med facit i hand skulle vi ha planerat pelletshanteringen på ett annat vis, nu tar vi in den säckvis men det skulle ha varit bättre med ett inbyggt förråd varifrån pelletsen fyllts direkt i kaminen. För även pellets som fylls på säckvis skräpar en hel del.Kasch skrev:Sant. Bra att man är medveten om att det är lite kånkande och att det blir lite skräp att sopa upp. Själva släpar vi in c:a 20 m3 om året till kökspanna (och lite till kaminen) och trivs utmärkt med eldstaden mitt i huset. Ger skön strålningsvärme och trivsamhet i ett gammalt hus som är byggt med skorstenen och eldning inne som mittpunkt i huset. Men vill man bo modernt och prioriterar bekvämlighet är dina alternativ naturligtvis de bästa om utrymme och förutsättningar finns.
En travad kubikmeter björkved, som torkat en säsong, innehåller ungefär 1200 kWh. Sen får du dra bort lite för verkningsgraden.
Som tumregel kan du nog räkna 1000 kWh/m³.
Som tumregel kan du nog räkna 1000 kWh/m³.
Enegimängden i ved istortsett samma om man räknar/kg och inte per m2.Kasch skrev:Nja det finns väl ingen anledning att elda bara ek och bok? Både vår kökspanna och kaminen skulle rödglödgas då... Ek innehåller också en hel del garvsyreämnen som i för stora mängder inte är så bra för skorstenen. Själv anser jag att en bra blandved är det bästa för eldning i slutna eldstäder. Begriper mig inte på folk som köper dyr björkved i tron att det är det bästa (om man inte bara eldar i öppen spis).
slutsats är att lättare ved bör vara betydligt billigare i inköp många vedträn
iställe ,tiden de brinner blir ungefär densamma som hos tyngre ved men med
några fler inlägg i panna/eldstad .
Har provat olika kombinationer blandad ved brinner bäst!
Ja, öppen spis är en bra invändning. Fur sprätter så förbaskat där, men i en panna spelar det ju ingen roll.
18 MJ/kg stämmer för i stort sett alla träslag, men björk väger 0,4 kg/dm³, bok 0,5 och ek 0,6 kg/dm³. När det är torrt.
18 MJ/kg stämmer för i stort sett alla träslag, men björk väger 0,4 kg/dm³, bok 0,5 och ek 0,6 kg/dm³. När det är torrt.
1. Har pelletspriserna sjunkit igen?Boris73 skrev:
2. Var ska brännaren monteras om han inte har någon panna?
I en panna som man då får köpa.
Sorry, missade nog i min iver att det inte fanns nnågon befintlig panna.Kasch skrev:
Sen hoppas jag verkligen att jag inte sitter och betalar mer än 2k /ton för dom små guldkornen....
Kanske skiljer sig från kommun till kommun, här är det i allafall ungefär de som gäller.
Klicka här för att svara