311 616 läst ·
5 439 svar
312k läst
5,4k svar
Är ni redo för elprischocken som precis startat?
Nu har du fel för alla kloka inser hur viktigt det är med energi och att man håller igång Europas industrier.D djac skrev:
Blodigt allvar förutom för en snabbt minskande krets av miljöreligiösa, det kanske blir tomt i EU parlamentet på gröna parlamentariker efter valet i Juni?
Tankevurpan jag tror du gör, djac, är att ta en nulägesbild och tänker "vad händer om vi tillför massa el till vårt nuvarande system" och sedan drar slutsatsen att då bygger vi bara en massa exportkablar.D djac skrev:Bara för att vara tydlig, jag är positiv till kärnkraftstekniken och tror att vi hade varit betjänta av mer än vi har idag, dvs som en del i energimixen. Det betyder inte att jag är naiv, dvs att det tex skulle sänka priserna för oss i SE4 tror jag inte ett dugg på, det är en ren lögn, ett lockbete. Skulle det byggas på en för tillfället illa ansluten punkt i vårt nät, dvs att elen inte kan skickas vidare, så får det såklart en lokal prispåverkan nedåt, tills anslutningarna är förstärkta, detta gör inte sannolikheten större att man kan hitta kapital dock.
Enligt vad jag kan se var snittpriset 2023 74 öre per kWh, redan detta är nog redan en utmaning för kalkylen och om vi ska tillbaks till före den marknad vi har idag, så låg det runt 30-40 öre i SE4, och om man tror att man ska hitta pengar till en elfabrik som ska sälja på de nivåerna så är man grundlurad.
Varför anser jag det vara ett feltänk? Jo, för att inom bara några år så kommer inte SE1 och SE2 leverera lika mycket el ner till SE3 och SE4.
Elektrifieringen kommer suga upp så otroligt mycket energi. Vi planerar även bygga Aurora Line till Finland på 2000MW.
Det betyder att det underskottet vi har i söder kommer mångdubblas. Detta måste ersättas med något, annars kommer vinterns priser bli helt enorma.
Därmed kommer inte mer elproduktion nödvändigtvis resultera i fler exportkablar.
Men, bygger vi inte mer elproduktion i söder, så kommer fler exportkablar uppstå, av den enkla anledningen att annars släcks Skåne. Den onda spiralen kommer inte bli lätt att ta sig ur.
Det har inte så mycket med den här trådens diskussion att göra. Några ören hit eller dit på elpriset är inte avgörande.P paralun skrev:Jo och för oss själva är det då mycket viktigt att triangeln Norge, Sverige, Finland och den stora motorn Tyskland fungerar. Vi har en mycket stor volym med industriaffärer mellan länderna.
Såg en intervju med Hästsvansen Borg (numera utan) och han betonade att det är extremt viktigt att få fart på den här regionen igen.
Empiri är ganska tydligt på vad som behövs för tillväxt. Men inget riksdagsparti i Sverige driver sådan politik. Snarare tvärtom.
Det här låter som vindkraft. Stämmer det?J JockeHX skrev:
Det är den elproduktion som ger lägst elpris.
Hur går det till?J JockeHX skrev:
Och vad betyder "ett artificiellt högre pris"?
Kabel är dock kanske tunn så det blir inte så mycket importerat.J JockeHX skrev:
Sedan får du komma ihåg att det är flera som skall importera från Tyskland.
Det är från södra Tyskland dom åker på att exportera till Frankrike.J JockeHX skrev:
Och skulle nu elpriset åka upp i södra Tyskland så kan dom ju importera billig kärnkraftsel från Frankrike. För den var väl billig 😆
Jo nu är elpriset mycket avgörande för Europas industrier.D daVinci skrev:
Och de styrande i Sverige samt en majoritet i EU parlamentet har exakt samma syn.
Ska vi flytta all industri inkl jobb till USA eller Kina (inkl BRICS-länder)?
Ja du, jag tror inte det, lyssnar man på industrin så säger de att de självklart inte kommer bygga ut förrän de ser tillgång på mer billig el, billig är nyckelordet, dvs ingenting kommer hända avseende industrin förrän det är tydligt att de kan försörja sig själv med billig el. Jag tror alltså inte på horisonten att par år, det är nog tur det för vi lär inte ha byggt någonting alls av någonting inom den tidsperioden.J JockeHX skrev:Tankevurpan jag tror du gör, djac, är att ta en nulägesbild och tänker "vad händer om vi tillför massa el till vårt nuvarande system" och sedan drar slutsatsen att då bygger vi bara en massa exportkablar.
Varför anser jag det vara ett feltänk? Jo, för att inom bara några år så kommer inte SE1 och SE2 leverera lika mycket el ner till SE3 och SE4.
Elektrifieringen kommer suga upp så otroligt mycket energi. Vi planerar även bygga Aurora Line till Finland på 2000MW.
Det betyder att det underskottet vi har i söder kommer mångdubblas. Detta måste ersättas med något, annars kommer vinterns priser bli helt enorma.
Därmed kommer inte mer elproduktion nödvändigtvis resultera i fler exportkablar.
Men, bygger vi inte mer elproduktion i söder, så kommer fler exportkablar uppstå, av den enkla anledningen att annars släcks Skåne. Den onda spiralen kommer inte bli lätt att ta sig ur.
Jag tror att marknadens prisutjämningsfunktioner kommer att normalisera priserna för oss i SE4 oavsett vad vi gör men visst håller jag med dig om att jag vill se utbyggd elproduktion i vårt elområde, men nu har vi ju bestämt att detta ska skötas av marknaden, för marknaden, så då får vi ju se om den klarar av detta. Hittills ser det mörkt ut och jag är inte förvånad, med så spretande målbilder.
Jag delar bilden av att det ser mörkt ut. Men jag försöker se det ur perspektivet att det hade varit jäkligt nice om elektrifieringen faktiskt kunde få ta fart, men att den eventuellt hade behövt vänta några år innan vi satt igång att bygga elproduktion på allvar.D djac skrev:Ja du, jag tror inte det, lyssnar man på industrin så säger de att de självklart inte kommer bygga ut förrän de ser tillgång på mer billig el, billig är nyckelordet, dvs ingenting kommer hända avseende industrin förrän det är tydligt att de kan försörja sig själv med billig el. Jag tror alltså inte på horisonten att par år, det är nog tur det för vi lär inte ha byggt någonting alls av någonting inom den tidsperioden.
Jag tror att marknadens prisutjämningsfunktioner kommer att normalisera priserna för oss i SE4 oavsett vad vi gör men visst håller jag med dig om att jag vill se utbyggd elproduktion i vårt elområde, men nu har vi ju bestämt att detta ska skötas av marknaden, för marknaden, så då får vi ju se om den klarar av detta. Hittills ser det mörkt ut och jag är inte förvånad, med så spretande målbilder.
Jag tror man får göra skillnad på om Vattenfall bygger kärnkraft eller om det gäller andra aktörer.D djac skrev:
För Vattenfalls del tycker jag man ska försöka göra det så billigt som möjligt, oavsett var risken hamnar. Om Vattenfall tar en förlust i bolaget på 10 miljarder och därför levererar mindre utdelning till staten eller om statskassan direkt tar en kostnad spelar ingen roll för mig som skattebetalare. Däremot, om staten kan låna upp till andra syften för 2,5% men Vattenfall behöver betala 7-8% för att få investerare, så vill jag givetvis att staten lånar. Annars är det ju som om jag skulle finansiera mitt eget hus med kreditkortet istället för bostadslån.
För andra aktörer så tycker jag det är bättre att göra annan typ av riskminimering. Som att se till att det går lätt att bygga nya reaktorer som är identiska med existerande, eller att harmonisera reglerna med resten av EU (ffa med Polen som verkar satsa på en bunt olika designer). Däremot är det, som du säger, mer problematiskt med riskdelning så att inte skattebetalarna blir ståendes med notan men inte får del av vinsten. Jag tror inte heller att man bör köra den typen av bidrag alltför länge heller - det viktiga är att få någon att bygga, så att det finns lyckade projekt. Då går kostnaderna för finansiering ner.
Som konsument skulle jag vara helt nöjd med ett långsiktigt elpris runt 70-80 öre/kWh. Det är helt oproblematiskt. Att komma tillbaka till 30-40 öre/kWh ser jag som helt orealistiskt under överskådlig tid.D djac skrev:Enligt vad jag kan se var snittpriset 2023 74 öre per kWh, redan detta är nog redan en utmaning för kalkylen och om vi ska tillbaks till före den marknad vi har idag, så låg det runt 30-40 öre i SE4, och om man tror att man ska hitta pengar till en elfabrik som ska sälja på de nivåerna så är man grundlurad.
Det jag vill undvika är att de stora kolosserna som Hybrit tecknar långa avtal med fasta priser vilka äter upp den produktionsflexibilitet vi har idag. Vi talar trots allt om mellan 9 och 10 GW 24/7, så om de har fastpriser och det inte finns mycket lagring kommer de äta upp mer än halva den installerade vattenkraften, och kanske 75% av den vattenkraft som är rimlig att köra parallellt ur ett ekonomiskt perspektiv. Då hamnar vi i ett läge där priset sätts efter när det lönar sig att dra ner produktionen i stålverket för att istället sälja elen på marknaden. Det priset är jag övertygad om är betydligt högre än 80 öre/kWh.
Jo det har kostat Tyskland multum och de hade för första gången i modern tid svårt att få ihop en statsbudget före Jul.J JockeHX skrev:
Notan för tyska elkaoset: 149 miljarder: ”Vad ni än gör – kopiera inte oss”
https://www.tn.se/utrikes/33217/not...149-miljarder-vad-ni-an-gor-kopiera-inte-oss/
Banker har inget kapital. Det är ett missförstånd.P paralun skrev:
Men sparare av olika slag har ju kapital. I stort sett alltid investerat på något sätt. Ska man investera i kärnkraftverk blir någon annan utan. Men sådant sker hela tiden.
Frågan blir vilken lönsamhet kärnkraft har jämfört med andra investeringar. Och när jag tittar på det så utfaller kärnkraft som extremt olönsamt.
Men jag har inget emot att andra slarvar bort sitt pensionssparande på det. Det är deras beslut.
Nja, alltså, ska EU börja försöka konkurrera med Kina är det omfattande avregleringar och avsocialisering som krävs. Kina har nästan helt avreglerad arbetsmarknad.P paralun skrev:EU har klarat av att besluta om revidering av elhandelsavtalet, man har lyft in kärnkraft i Net Zero Industry Act och nu förefaller det "långbänkas" om hur stor andel kärnkraft det får vara inom EU. Men alla förefaller ense om det här att vi måste få fart på Europa för att klara racet med Kina (BRICS) samt USA.
[länk]
Det är som om Östtyskland (EU) skulle börja konkurrera med Västtyskland (Kina) på Sovjettiden. Det krävs ganska omfattande förändringar.
Nu ska det väl också nämnas att Kina sitter med bojsänken i form av statliga företag som ju går lika illa där som på andra ställen i världen. Men en del av deras ekonomi är ju ganska fri och skapar rejäl tillväxt.
Men som sagt detta har inget med elproduktionen att göra. Kina är för övrigt mycket framåt när det gäller sol och vind. Dvs map installationer i Kina.
Då är ju indelning i elområden det rationella att göra. Om nu förståndshandikappade Bayrare låter sig styras av irrationella känslor så får dom ta konsekvensen med högre elpris.P paralun skrev:
Det som inte är ok är att dom hindrar elproduktion och så skall dom parasitera på andras elproduktion.
SvK borde göra så med svenska kommuner som säger nej till vindkraft, att dom då stryper ned transmissionen till de kommunerna. Då kan dom ha 1000 öre/kWh där tills dom kommer på att 35 öre/kWh kanske inte är så dumt.
Vad beror det på att en del gaggar så mycket om Tyskland och elöverföring dit och därifrån???pacman42 skrev:
Länken från SE4 till Litauen är kraftigare. I kanske 90% av fallen man talar om Tyskland så borde man tala om Litauen i stället. Ja om man skall vara lite rationell och gå på data från verkligheten vill säga.
Nu ska vi se här.P pmd skrev:
I Sverige har vi produktion av lastbilar. Om då Volvo och Scania exporterar lastbilar så blir de dyrare i Sverige och "vi" åker på att betala för att andra länder inte har lastbilsproduktion.
Är det den principen du lutar dig mot, men tillämpad på lastbilar?