311 616 läst ·
5 439 svar
312k läst
5,4k svar
Är ni redo för elprischocken som precis startat?
Den i maj hade givetvis påverkan innan den andra kom igång i oktober, en det fattar ju nästan alla.K krfsm skrev:
Karlmb har från start missförstått vad regelverket handlar om.
Det finns lika många källhänvisningar för din visar att jag har rätt.Z Zodde skrev:
Nej, du hävdade att gaspriserna steg ett år innan kriget började med hänvisning till Nordpool som källa. Elpriserna känner jag redan till. De började stiga på hösten ett halvår före kriget.Z Zodde skrev:
Hur ska du ha det? Säljer eller köper Norge el till/av Sverige? Eller ingetdera? Eller både och?K karlmb skrev:
Det är bara om Norge köper el av Sverige som Norge med sina nya kablar kan driva upp priset. När Norge köper el av Sverige så är det i alla fall inte direkt ifrån SE4.
När det finns en prisdifferens mellan SE3 och SE4 så är kabeln däremellan mättad och då kan Norge inte påverka priset i SE4.
Norge både köper el och säljer till Sverige. Ledningarna från Norge påverkar definitivt det Svenska priset även om de inte köper el. Tidigare gick mycket export till Sverige och vidare söderut ut. Det pressade de Svenska priserna.
Jo ska du få fart på Zodde så ska den här visas från regeringskansliet.C cbrolin skrev:
Här var man då mycket artiga mot Tyskland och inte nämnde att Tyskland la ner tre stora kärnreaktorer årsskiftet 2021-2022 och det visste då marknaden inkl bristen på Putins fossilgas.
Sen var då elpriset kopplat mot fossilgaspriset.
Magda har ju förklarat att det inte spelar nån roll att man lägger ner reeaktorer!!!!P paralun skrev:Jo ska du få fart på Zodde så ska den här visas från regeringskansliet.
Här var man då mycket artiga mot Tyskland och inte nämnde att Tyskland la ner tre stora kärnreaktorer årsskiftet 2021-2022 och det visste då marknaden inkl bristen på Putins fossilgas.
Sen var då elpriset kopplat mot fossilgaspriset.
Att det sen kaosrusar elpriset om kärnkraften går ner beror helt enkelt på att kränkraften är dålig. Inte att man tagit bort alla marginaler i systemen....
Magda sitter ju i samma sandlåda som statsminister Störe (S) i Norge samt kansler Scholz (S) i Tyskland.Appendix skrev:
Hon kan ju inte gå emot den röda rörelsen och förespråka kärnkraft, "Energiewende uber alles"
https://en.wikipedia.org/wiki/Energiewende
