Hej!
Vi håller på att flytta köket, så att diskbänken kommer att hamna rakt ovanför tvättstugan som finns i källaren. I tvättstugan finns avlopp från tvättbänk och tvättmaskin via slangar till en golvbrunn med vattenlås. Rörmokaren är tveksam till att ansluta köksavloppet till denna golvbrunn på grund av risk för dålig lukt och stopp i avloppet. Han har aldrig gjort en sådan lösning tidigare... ! Någon som har erfarenhet av det?
Tvättstugan är relativt nyligt renoverad med klinkers och vattenburen golvvärme, och därför vill vi helst slippa bila upp golvet för att göra ett separat köksavlopp
.
Har köksavlopp normalt sett inget vattenlås alls? Varför blir det i så fall inte dålig lukt i kök? Kan man ta bort vattenlåset i golvbrunnen i tvättstugan och kombinera köks- och tvättmaskinsavlopp?

Förslag till lösning?
Tacksam för hjälp att reda ut begreppen och hitta en bra lösning!
mvh Sara
 
Måste tyvärr stark avrekomendera dig från att koppla det på detta viset. Du kommer förmodligen att få jätte problem med stopp och lukt. Lukt framför allt för att det du spolar ut i vasken i köket bildar en beelägning i rörenoch ar du då öppet vid mynningen ner till golvbrunnen så kommer det lukta apa. Sen kommer förmodligen det att samlas en hel del fett i golvbrunner. Det kommer i sin tur att både lukta och att stoppa golbrunnen pga att fett flyter och hamnar då överst i vattenlåset där det kommer att stelna. Köksavlopp har alltid vattenlås under vasken, men det sitter så nära töningstället så där kommer vattnet med en sådan hastighet att fettet inte hinner börja flyta och då följer med ner i rören och ut i avloppet.
 
Det är väl klart att du har vattenlås på ett köksavlopp. Det sitter normalt under diskbänken, men som påpekades ovan, du får ju ett rör som är öppet nedåt utan lås i den änden, det kommer att ge lukt.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.