12 438 läst ·
29 svar
12k läst
29 svar
Anlitade en juristkonsult, det gick snett
Oavsett vad får man ju ge honom A i betyg för den smarta annonsen om man nu ska lura folk. ”Inga dyra advokatkostnader” låter ju bra men är tämligen självklart eftersom personen inte är advokat. Fakturan kan alltså sedan landa på vilket belopp som helst, det är ändå inte advokatkostnader.
Hej. Jag kontaktade en jurist för av erfarenhet vet jag att med vanligt bonförnuft och rätt i sak, blir vi överkörda av svarandets juridiska ombud. Jag har läst lite juridik på socialhögskolan och suttit som nämndeman några år så jag har en hum om hur det går till.K Kane skrev:
Men som någon av Tingsrättens ordförande sagt - Det är inte säkert att ni får era pengar även om ni får rätt eller vinner målet. Ni kan få betala både era egna och svarandets kostnader om svarande har sett till att hen skrivit bort sin förmögenhet.
I detta ärende blev jag irriterad. vi blev uppmanade att komplettera ärendet och därför behövde vi en jurist. Juristen skrev samma sak som jag men han skrev yrkade före. jag hade skrivit yrkandet i en text.
Jag hade fått lära mig att när man skriver ett brev till myndigheter skall de svara med brev.
Jag hade skapat ett mail för min vän och Tingsrätten hade sänt meddelande dit att ärendet skulle kompletteras.
Det kom inte fram så ärendet blev avskrivet och då fick jag tag på juristen som med sitt enkla skrivande fick Hovrätten att låta det gå tillbaka till Tingsrätten och sen sumpade han det där.
Varför inte mailen fungerade för Tingsrätten vet jag ej. Vi fick ju mail från ICA och Telia.
Rätt såtveksamt skrev:
Hej Ja, jag skulle ha ringt till Tingsrätten och kontrollerat men juristen lätt så säker i telefon så vi hade förtroende och litade på honom.L lordi skrev:
Vi fick en faktura omgående "Kommuikation tingsrätten/ förberedelse inläsning av målet 3 tim att betala 2625:- "
Den betalades omgående för att han skulle fortsätta till nästa moment. Sju dagar senare fick vi faktura 2.
"Kommunikation med kärande, sammanställning överklagande, 3,5 tim +moms = 3 063:- betald 10/12-21.
Sänt underlag via brev och min fungerande mail. sms sänts bara när vi ville att han skulle höra av sig. Tack för ditt inlögg
Hej. Jag sände mail och brev,(klarade inte av att scanna, vilket han bad oss göra.) sms sände jag bara när vi tyckte han borde höra av sig och visste inte varför han inte gjorde det om det berodde på hans hälsotillstånd. Vi ville att han skulle veta vilka frågor vi ville ha svar på, skriftligt.A Andy78 skrev:
Hej! 15 000:- fick betalas till svarandes advokat senast 28/3. Till annlitad jurist den 2/12 - 2 625 :- & den 10/12 -21 - 3 063:- I "Kommunikation tingsrätten/förberedande inläsning av målet 3 tim. II Kommunikation med kärande/sammanställning överklagande, 3,5 timL lordi skrev:
Ja annons texten ger två vinklar. Jurist är billigare taxa och är man utbildad, har egen firma och pensionär. kan man vilja fortsätta göra nytta och få in lite till pensionen.
Ja det är riktigt. Nu var detta ett "småmåls" ärende på 106 000 kr + lite omkostnader på kanske 25 000:-J jsl skrev:
Min vän och även jag har erfarenheter från advokater som gjort mycket dåliga uppdrag för oss och mot oss.
I rättsamhällets lotteri kan en jurist vara minst lika bra eller bättre.
Vid en skillsmässa blev han av med 50% av sitt hus där frun inte bidraget med ett öre inte ens till hushållskassan.
Ja vi vet att vid skillsmässa blir det 50% men hon lyckades ändra papperi i sista skeendet så ett tu tre var fritidsfastigheten hennes priva egendom och värdet för den var 5x mer värt än hans hus.
De fick en bodelningsman som använde en en krona och kastade krona och klave, för vem som skulle välja nästa pryl. Hon valde medvetet de mest dyrbara sakerna även vad som gällde hans välutrustade verkstad maskiner. Hon bodde kvar i hans hus i 3 år innan hon skrev under skillsmässan. Hon tömde villan på det mesta, möbler men också personliga ägodelar.
De var gifta i 28 år, 5 bra sen levde hon lyxhustru. Jobbade 50% för lönen köpte hon kläder, väskor och skor. I hemmet städade hon och pyntade lagade aldrig maten. Han hade heltidsjobb plus egen rörelse och var aktiv i idrottsföreningen hälsovård. Han orkade inte med hennes dåliga humör och bråk osv.
Sen råkar han ur aska i eld med nästa relation.
Det är ett problem för vi tycker att i en Rättstat ska man kunna lita på att rätt ska vara och bli rätt.P perman skrev:
Det handlade om att Kvinnan ville köpa till skogsmarken som låg inklämd mellan hennes och systerns mark. Hon kunde få låna 500000kr om hon kunde lägga 100 000kr i handpening.
Hennes särbo (min vän) hade då fått ett arv och erbjöd ett räntefritt lån till henne. De var på hennesbank när överrenskommelsen gjordes. Han gick sen över till sin bank och förde över det utlovade låne pengarna i de 6 betalningar hon begärde. De skrev båda på det första kvittot på 46 000. Hans bank man hjälpte honom personligen med varje överföring. Nu behöver vi den.na man och även hennes bankman som vitne Eftersom dessa bankmänniskor inte informerade dem att de borde skrivas ett pantbrev.
Vi försöker förstå om ett kvitto inte är en juridisk handling!
Kvinnan säger "att hon inte är skyldig honom något" Bankmanen släkting till min vän vet men han vill inte vittna! Andra nära släktingar vet att han i 17 år har gjort en arbetsinsatts, renoverat hennes förfallna egendom till ett värde av 2 miljoner kr. Under åren har hon lånat och inte betalt massor med små inköp till hushållet.
Ja 100 000:- och 30 000:- är små pengar då men nu är han pensionär och efter att jobbat heltid sen tonåren har han inte mycket mer än fattigpensionärerna, och har man kvitto borde man kunna få in de "smulorna".
Ja det är synd om juristen som höll på att bli dödad när han krockade med Tåget på en av honom känd obevakad övergång. Men han och sambon var vid muntlig kommunikation så klara med att han kunde fortsätta uppdraget.
Hej! Tack för din respons.Nötegårdsgubben skrev:
Vari består de 30.000? Jag antar att det inte är ersättning för juristen, utan motpartens advokatkostnad samt förlust av saken. Då detta är relativt små pengar antar jag att det var ett småmål i tingsrätten samt 2–3 advokattimmar för motparten. Rimlig ersättning vid förlust.
Är det då skäligt att din vän tar det som lärpengar eller att man stämmer juristen för skadan?
Dels har ju beloppet nu gått över småmålsgränsen på ett halvt prisbasbelopp, dels ska man då bevisa att fallet fått en annan utgång än det fick om juristen varit på plats.
Jag skulle nog bara släppa det, samt naturligtvis bestrida alla krav från juristen på betalning. Det var kanske ett rimligt val av ombud i en småfråga till att börja med, men efter olyckan borde nog din vän förstått att det fanns en stor risk med att tro på juristen och minst krävt att bli cc:ad på all mejlkorrespondens.
Ja de 30 000:- är dels Svarandes Advokat utgift för 3 tim + moms = 15 000:-. "Vår" jurist ca 5 700:- för 6,5 tim.
(Hans kostnad för Kommunikation med Tingsrätten med kärande, inläsning av målet och sammanställning av överklagandet.)
Jag utvecklar det inte mer, då jag lämnat svar till i stort sett alla som gett respons till oss, och i de svaren varit väl utvecklande =o)
Att vi åkt på en blåsning är uppenbart. I protokollet från Tingsrätten finns inte upptagen som Ombud! I hans skrivelse till Rätten den !/12 2021, står det att han bifogar fullmakt allså från min vän. Kan Rätten fiflat bort den eller han missat i den förnyade skrivningen. Tingsrätten och Hovrätten har avslutat ärendet så de går inte att kommunicera med. Det är frustrerande att man är så chanslös i detta sk. rättsamhälle.
Du skrev c.c:ad på alla meijl. Jag vet inte riktigt vad det betyder. Jag håller på att sammanställa samtal mail och sms som vi har haft och får se om jag kommer att kunna använda det.
Tack för din respons
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 254 inlägg
Det betyder att man får en kopia, det är en förkortning av engelskans carbon copy, som ironiskt nog fick stor spridning i mejlandets barndom.U i CAR skrev:
I övrigt kan jag bara beklaga och konstatera att din vän valde ett dåligt ombud. Att lägga mer pengar på frågan är nog bortkastat, oavsett hur rätt han har i sak.
Hej och tack för din respons.Appendix skrev:
Är det bara jag som blir så nyfiken vad ärendet gäller?
men rådet är väl. Anlita en advokat och inte en jurist.
Och bara för man annoserar i tidningen är man inte bra. Tvärtom. En bra firma behöver sällan annonsera för att få kunder.
Du skriver dessutom lite osammanhängande.
Det rör sig om två saker?
Du vill dels ha en advokat som ska hjälpa dig mot motparten (målet har dock blivit nedlagt)
Och så vill du ha de pengar som du dömdes att betala för motpartens kostnader i målet?
För den första punkten bör du berätta vad målet gäller då de flesta advokater är inriktade på vissa typer av mål. Som de är specialiserade på .
Jag har nu snart get resons till de som gett oss respons =o) Om du har ti och lust får du svar på dina funderingar och frågor.
Det handlar om min vän som är för snäll och naiv som inte fattar att de två kvinnor han har sattsat på som livskamrater har haft dålda agendor. De har efter en tid blivit manipulativa, utnyttjat och sen skinnat honom "in på bara kroppen" I dag vet vi att de uppfyller några av kriterierna för diagnosen psykopat.
Ja. ja hoppas att kunna få tillbaka den merkostnad som juristen åsamkat. Jag har fått tips här i tråden på Bolagsförsäkring bla.
Ja vet inte hur men jag tycker att min vän skulle kunna ialla fall kunna få tillbaka detta lån på 106 000:- +omkostnader då svarande har en skogsfastighet till ett värde på mer än 10 miljoner kr. (som hennes försummade mor säger att det är tur att hon inte fattar det för då skule hon bränt den summan på några år
Tack för din respons. Du formulerar tydligt vad som skett och jag skall formulera ett krav till Juristen och bifoga en sammanfattning på hur vår dialog gått. Tackelpaco skrev:
Jag tolkar det som att han undlåtit att representera din vän i rätten och inte heller har bett om ändring av datumet hos tingsrätten som utlovat. Av den anledningen har din vän lidit skada, då han nu är skyldig motparten ersättning.
Det handlar väl om ett kontraktsbrott där juristen orsakat skada då han inte handlar som utlovat? Det är väl därför fullt rimligt att han även står för ersättningen. Sedan skall TS vän visa att de hade ett kontrakt. Om ej skriftligt så kanske det finns sms-konversation eller något liknande? Det enklaste är väl att söka upp juristen i person och se om man kan göra upp detta. Annars blir det till att starta stämning #2 och det är väl tveksamt till den summan …?
Finns det skuldebrev?U i CAR skrev:
Hej och tack för din respons.
Jag har nu snart get resons till de som gett oss respons =o) Om du har ti och lust får du svar på dina funderingar och frågor.
Det handlar om min vän som är för snäll och naiv som inte fattar att de två kvinnor han har sattsat på som livskamrater har haft dålda agendor. De har efter en tid blivit manipulativa, utnyttjat och sen skinnat honom "in på bara kroppen" I dag vet vi att de uppfyller några av kriterierna för diagnosen psykopat.
Ja. ja hoppas att kunna få tillbaka den merkostnad som juristen åsamkat. Jag har fått tips här i tråden på Bolagsförsäkring bla.
Ja vet inte hur men jag tycker att min vän skulle kunna ialla fall kunna få tillbaka detta lån på 106 000:- +omkostnader då svarande har en skogsfastighet till ett värde på mer än 10 miljoner kr. (som hennes försummade mor säger att det är tur att hon inte fattar det för då skule hon bränt den summan på några år
![]()
Finns det papper är det vettigt dra det civilrättsligt
(Även messengerkomversationer kan vara bevis för att det är lån och inte gåva)
är det dock en gåva är det väldigt svårt att få tillbaka pengarna.
är det romansbedrägeri skall din vän vända sig till,polisen främst.
Det viktiga är dock att man får råd relaterade till chansen att få tillbaka pengarna av en ADVOKAT.
jag hoppas att han har hemförsäkring och kan använda rättshjälpen?
Nu är det här dock ett byggforum så det är nog inte bästa stället för råd om solochvårare
Hej tack för din respons. Jag brukar använda detta som ett byggforum men har noterat att man även kan få sunda tips på relations problem som har med bygg/bo och fördelning vid separationer.Appendix skrev:
Finns det skuldebrev?
Finns det papper är det vettigt dra det civilrättsligt
(Även messengerkomversationer kan vara bevis för att det är lån och inte gåva)
är det dock en gåva är det väldigt svårt att få tillbaka pengarna.
är det romansbedrägeri skall din vän vända sig till,polisen främst.
Det viktiga är dock att man får råd relaterade till chansen att få tillbaka pengarna av en ADVOKAT.
jag hoppas att han har hemförsäkring och kan använda rättshjälpen?
Nu är det här dock ett byggforum så det är nog inte bästa stället för råd om solochvårare
Moderaton hänvisade mig till detta forums juridiska fil =o)
Jag har fått tips och vägledning som matchar det du tog upp.
Du ska ha tack i alla fall
Klicka här för att svara