Wanchai
Z Zoidberg skrev:
Jag hade tänkt mig lägga 30-40cm 0-32 som bärlager och sedan ett slitlager ovanpå det. Jorden under är ju inte särskilt lucker som det är och den sättningen som ändå blir när gräs och rötter förmultnar borde ändå vara ganska liten och relativt jämn över hela ytan, det kan man ju bättra på lite allt eftersom.
Hur blev det för dig? Jag befinner mig i en snarlik situation. Funderar på om jag kan slippa ta hjälp av grävare och ta bort ytlagret (gräs etc.) på egen hand, lägga markduk och sedan bärlager respektive slitlager.
 
Det projektet ligger i träda just nu. Nu ska vi försöka få till ett enskilt avlopp vilket är lite av en utmaning på våran tomt och kommer eventuellt innebära att jag behöver gräva upp där den tänkta infarten blir.
Gällande infarten så skulle jag nog idag gräva ut kanske en dm och resten får bygga uppåt.
Ska försöka uppdatera den dagen det blir av.
 
  • Gilla
Wanchai
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.