Hej,
Ska företa mig en renovering av min villa från 70-talet. Det är en 1,5-plans villa med källare Jag har lite funderingar kring hur jag ska lösa de olika spärrskikten i bjälklaget mellan källare och entréplan. Konstruktionen nerifrån och upp är följande;
- Träpanel
- Ångspärr
- Träbjälklag och isolering
- Spånskivor
- Foam
- Laminatgolv

Det jag vill göra är att förlägga vattenburen golvvärme i 22mm spånskiva, detta är redan bestämt och inga diskussioner kring detta tack. Ovanpå detta vill jag lägga ett laminatgolv där tillverkaren anger att det ska ligga en ångspärr ovanpå golvvärmen för att förhindra eventuell kondens att nå laminatgolvet underifrån.
Källaren i sig räknar vi inte som bostadsyta, men den är uppvärmd till i princip samma temperatur vintertid. Sommartid är dock källaren svalare än våningarna ovanför.

Då kommer själva frågan;
Hur undviker jag att stänga in fukt mellan spärrskikten i bjälklaget? Är lösningen så enkel att jag river väck spärren i källarens innertak eller är detta en tankevurpa som kan utgöra andra bekymmer för mig i framtiden? Förslag, tankar och idéer mottages tacksamt!
 
Ångspärrar ska normalt ligga på den varma sidan och man kan inte ha två ångspärrar i samma bjälklag, så den undre måste bort. Om källaren är helt uppvärmd behövs i och för sig ingen ångspärr alls, men om källaren alltid är något svalare, kan den inte göra någon skada.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.