Sambons mamma har ärvt en gård på 20 000kvm med 2 hus, 5-6 fallfärdiga gäststugor (10 - 20kvm) 1 sommarstuga (30kvm) lada, stort garage, utedass och ett stort förråd. 17000kvm kaotisk skog är det också.

Jag och sambon håller på att ska göra ordning den gamla stugan som är från 1800 talet så den går att använda som sommarstuga, ska vara ett så billigt projekt som möjligt.

Hela arbetet kan följas på http://imica.blogg.se/sommarstugan då den mest kommer uppdateras helger och någon enstaka kväll då vi har tid att arbeta där. Kommer skriva här i tråden när bloggen uppdateras. Tänkte använda denna tråden då det kör ihop sig lite till och från då jag bara är 25 år och inte har speciellt mycket kunskap innan men älskar att renovera och lär mig snabbt.

Första problemet har precis uppstått nämligen :D jag har inte "bestämt mig / listat ut" hur jag ska gå tillväga.

143.jpg

144.jpg

Som ni ser på bilderna så är det gamla klinkers/kakel (vet inte vad det är) framför kakelugnen inte så snyggt eller i bra skick, går inte att få så mycket renare. Tanken från början var att måla det och sedan sätta dit list mellan golven men funderar nu istället på att lägga dit ny klinkers.

Det jag undrar över hur svårt är det att arbeta med klinkers när det inte är 90graders vinklar, hade det varit en rektangulär kakelugn tror jag att jag hade klarat det utan allt för många svårdomar. Arbetet ska göras själv, något annat har vi inte råd med.
 
Om du tycker att det är för dyrt att ta in en plattsättare (som inte skulle behöva lägga ner särskilt många timmar på den lilla biten) så vill du antagligen inte köpa någon dyr maskin för att kunna såga i klinker heller.
Knäcka är ju enklaste och billigaste sättet men det funkar bara för raka linjer. Så man gör så här (utgående från att man har en platta som man ser ska kapas med en viss krökning för att passa in):

Ritar upp den krokiga linjen på plattan.
Med en kakelknäckare, ritsar och knäcker den raka linjen mellan den krokiga linjens ändpunkter.
Knipsar ur den krokiga formen grovt med en tång. Det finns en särskild typ av tång för ändamålet som heter papegojtång men en vanlig hovtång funkar också rätt bra.
Jämnar till formen med en fil.

Det är inte så svårt egentligen. Det är mest tålamod som krävs och att man köper ett par plattor extra så att man kan knipsa ett par övningskurvor innan man börjar på riktigt.
Detta är min erfarenhet med den reservationen att jag bara har gjort detta med kakel för vägg. Golvklinker kan ju vara litet hårdare.
 
Jag har efter många funderingar kommit fram till att jag ska lägga en plåt omkring hela istället. Har en bra bekant som är plåtslagare så ska göra en mall i kartong och så får han fixa fram en lackad plåt till mig istället. Blir nog den enklaste/billigaste/snyggaste lösningen.

På fredag och lördag blir det nya tag igen :) då blir det till att röja lite på tomten, ev. måla vardagsrummet en gång till om jag har lust till det då.
 
Gör så du - jag tror att plåt kommer att passa jättebra.
 
Har blivit lite uppdateringar nu! Jag har ägnat största tiden åt köket, bara att städa det tog hur lång tid som helst, men efter att jag skrubbat hela golvet för hand så blev det rent, synd bara att det var så missfärgat på så många ställen. Färg inhandlades och jag har lagt på 1 lager färg än så länge, förhoppningen blir att hinna måla ett andra lager till innan helgen då jag har jour på jobbet så blir inge tid där då.

Lite bilder på köket, före och efter!

024_146996412.jpg

033_144716327.jpg

052_146998902.jpg

031_146996584.jpg


046_149088300.jpg

047_149088335.jpg

När andra lagret färg ligger så ska listerna och dörrkarmarna målas om och de övre köksluckorna ska få nya dörrar, stommarna behåller vi. En ny köksfläkt, spis, kyl/frys, diskkbänk och köksskåp ska handlas om sättas på plats. Mellan över och underskåp i köket funderar jag på att testa på att kakla (något jag aldrig gjort). De gröna skåpen som är kring vedspisen ska målas om, och där ska även en ny bänkskiva läggas.

När köket blivit klart så blir nästa projekt hallen. Måste riva upp halva golvet och göra om allt som blivit fuktskadat.

Sen har även sambon arbetat med tomten/skogen =) så efter hon slitit med att ta bort alla tuvor och små träd m.m så kunde jag köra där med gräsklipparen så nu ser det nästan ute lite som en tomt.

Flre och efter bilder!

006_149083336.jpg

009_149083434.jpg

038_149087826.jpg

040_149088165.jpg

Nu är det bara att hålla efter det här och såga ner lite nya träd varje gång man är ute och arbeta sig längre in på tomten, så efter några år har man kanske några tusen kvm mer tomt att arbeta med. Sitter nu och letar lite efter grävmaskin att hyra över en helt så man kan gräva upp alla stubbar som blir.
 
Har du kört grävare förr? Om inte skulle jag råda att istället hyra in en traktorgrävare med förare. Då får du jobbet gjort, och det tar inte många timmar.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.