Hej! Jag ska flytta ut mitt hydrofor system till ett isolerat skåp (custom-bygge) som ska stå i en kall ekonomibygnad. För att spara plats och slippa buller ifrån systemet.

Jag har lite svårt att bestämma mig om en fråga dock; ifall varmvattenberedaren med fördel placeras i det nya skåpet, eller om den helst bör stanna kvar innomhus.

Fördelar vv-beredare innomhus:
spillvärme till godo
Bara en ledning till huset.
Renare/snyggare "gränssnitt" mot huset, att pumpskåpet bara tillhandahåller kallt färskvatten. T.ex om kommunalt vatten skulle bli aktuellt så är det bara att "plugga in" och skrota pump-skåpet.

Fördelar vv-beredare i pumphus:
Platsbesparing i ett redan illa platsträngt badrum/tvättstuga

Någon som har erfarenhet av liknande manöver?

(ps. första inlägget tjohoo!)
 

Bästa svaret

tommib
Välkommen till forumet!

VVB bör helt klart vara kvar i huset. Du kommer rätt snabbt tröttna på att spola i en minut för att få fram varmvattnet och du har massor av energiförluster i marken. Försök titta på andra lösningar för att spara plats i badrummet/tvättstugan. Går det kanske att ha VVB på något annat ställe?
 
Vi har VVB i badrummet.
 
Med varmvattencirkulation slipper man spolandet, men det går åt en aning mer med ström.
Annars är det en avvägning plats/installationskostnad/driftkostnad.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.