1 349 läst ·
4 svar
1k läst
4 svar
Frånluft kolonistuga
Kommer montera en friskluftventil (tillluft) i stugan på 30kvm. Har ingen frånluftsventil än förutom en separett där det finns en kanal ut genom väggen.
Kan man montera en badrumsfläkt eller liknande i köket, och på det sättet både få frånluft och även bli av med matos och lukt?
Kan man montera en badrumsfläkt eller liknande i köket, och på det sättet både få frånluft och även bli av med matos och lukt?
Produkter som diskuteras: "badrumsfläkt"
Badrumsfläktar
Badrumsfläktar drar ut fuktig luft ur badrum, tvättstuga och toalett, genom en kanal eller rakt genom ytterväggen. Med timer går fläkten en stund efter att lampan släckts. En fuktgivare startar den när luftfuktigheten stiger efter duschen.
Läs mer
Du får frånluft, men du får nog inte bort matos och lukt i någon större omfattning.Y yuphin skrev:
Bästa svaret
Okej, ja med en kolfilterfläkt som man håller efter tar naturligtvis bort en del lukt/matos. Då kan du komplettera med en badrumsfläkt så blir det nog helt ok.Y yuphin skrev:
Vanligt frånluftsdon ger oss inget.
Produkter som diskuteras: "frånluftsdon"
Frånluftsdon
Frånluftsdon sitter i tak eller vägg i badrum, tvättstuga och kök och suger ut den förbrukade luften. En ställbar kägla reglerar flödet, så att varje rum får rätt mängd luft. Donen är oftast av lackerad stålplåt, i vitt eller svart.
Läs mer
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden