Ebba Busch erbjuds pengar för att riva huskontraktet
Erbjuds pengar för att riva kontraktet. Foto: KD
Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch har erbjudits pengar för att dra sig ur den skandalomsusade husaffären. Ebba köpte förra sommaren ett hus från en äldre man i Uppsala, men mannen ville kort därpå ångra köpet. Ebba ville dock inte backa och därefter har fler blandat sig i affären, som nu har gått till domstol.
Den före detta husägaren försöker nu alltså betala Ebba för att riva kontraktet. Summan uppges vara över en miljon kronor. Hon har dock ännu inte återkommit med huruvida hon kommer att acceptera budet.
Kristdemokraterna är oroliga över att husaffären ska skada partiet.
- Vi trodde för en månad sedan att Ebba var på väg att lösa det här. Det lät så. Men nu verkar det tydligen mörkt, säger en anonym källa inom partiet till Expressen.
Fastighetsaffären har varit väldigt omskriven eftersom den bland annat har involverat hot, stämningar och skadeståndskrav.
Kommentarer
290