Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Byggherre hotad efter skogsavverkning inför potentiellt byggprojekt

Elina Blom Westergren
Publicerad 15 nov 20245 kommentarer
Markförberedande arbete i Göteborg väcker debatt om balansen mellan stadsutveckling och bevarande av grönområden. Konflikten har eskalerat till hot och polisanmälningar.
Sjöbergen.

Sjöbergen. Foto: Wikipedia

Skogsavverkning för nya byggprojekt på Sjöbergen, ett centralt men ändå naturrikt område i Göteborg, väcker oro hos kolonilottsägare och de boende i området. Enligt en artikel i GP oroar man sig över att hela berget på sikt kommer att bebyggas. Detta har lett till en konflikt med byggbolaget, med arga kommentarer på nätet och hot om våldsdåd mot byggherren.

Sjöbergen är beläget mellan Nya Varvet och Älvsborgsbron i Göteborg. Det är ett rekreationsområde med äldre bebyggelse och ett kolonilottsområde som lockar många besökare. På senare tid har dock mark röjts inför ett större byggprojekt, och det är det som nu möter motstånd från närboende som vill bevara området intakt.

Marken, som nyligen köpts av fastighetsbolaget Kungsfastigheter, ligger delvis inom rekreationsområdet. Ett område som saknar detaljplan. Högre upp på berget finns fler tomter som andra fastighetsbolag äger, men där det ännu inte finns några byggplaner.

Kungsfastigheter har ännu inte fått bygglov för de tre husen som är tilltänka. Men har börjat skövla marken. De boende befarar att byggplanerna kan leda till ytterligare exploatering och tongången i grupper på nätet är tuff. Byggherren har hittills polisanmält två fall av olaga hot, och uttrycker oro för att situationen kan eskalera ytterligare. Samtidigt betonar han att projektet följer rådande regler och att byggplanerna fortgår trots motståndet.

– De skriver elaka saker, de hotar med att slå mig, de blandar även in min familj, säger byggherren Jann Jokic Christensen till GP.

Han menar att byggplanerna kommer innebära förbättringar för närmiljön, men de boende oroar sig för att avverkningen och de nya husen kan bli prejudicerande för fler byggprojekt i framtiden.

Bygglovsansökningarna hanteras just nu av Göteborgs stads byggnadsnämnd och väntas behandlas innan årets slut. Fastighetsbolaget räknar med att det kommer att bli överklaganden och att det kan dröja flera år innan processen är klar, men säger samtidigt att man aldrig kommer att ge upp.

Läs också

  • Husbyggare säger upp personal
  • Nya lägenhetshus i villaområden väcker motstånd och försenar byggandet
Svara
Gilla

Kommentarer

5
D
Att röja skog och sly på egen mark inför bebyggelse blir "skövla marken"? Låt det bli en läxa till alla som köpt mark och vill bygga på den.
· 18 nov
P
Om man vill bevara ett område så köper man lämpligen marken. Att hota ägaren är helt förkastligt.
· 18 nov
M
glömde ni inte skriva att det är villor som ska byggas
· 17 nov
Visa alla kommentarer

Populära forumämnen

  • Grannfastigheten ska bomma igen vår parkering/uppfart

    Juridik
  • Hur tar man sig ur dåliga gemensamma lån?

    Juridik
  • Mäklare "ljög" om godkänt avlopp?

    Köpa & Sälja hus
  • Grannen bygger 4 meter högt förråd mot oss

    Attefallshus, friggebod, garage, förråd & utedass
  • Trall, tråkig finish, eller är vi för kräsna?

    Fritidshus

Mest läst

  • Samlar regnvatten

    Här får du 2 500 kronor för att koppla loss stupröret

  • De byggde A-frame-attefallare vid sjön – utan byggkunskaper

    De byggde A-frame-attefallshus utan byggkunskaper

  • Kriminalisering av IPTV-användare dröjer

    Kriminalisering av IPTV-användare dröjer

  • Bygg ett växthus - gör det själv

    Gör det själv: Bygg ett växthus

  • Ombyggt 1960-talshus vinner Ekerös nya arkitekturpris

    Ombyggt 1960-talshus vinner nytt arkitekturpris

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,59

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.