ROT-lyftet gav ökad fart på renoveringar
Höjningen av ROT-avdraget bidrog till att fler köks- och badrumsrenoveringar genomfördes, särskilt under årets slut.
Den tillfälliga höjningen av ROT-avdraget under 2025 bidrog till att många tidigarelade renoveringar av kök och badrum, detta visar färska siffror från branschorganisationen Trä- och Möbelföretagen (TMF).
- Vi ser svart på vitt att den här sortens reformer kan göra att fler hushåll får ekonomiskt utrymme att genomföra en efterlängtad renovering, säger vd Erik Haara men slår även fast att den här typen av tillfälliga höjningar av avdraget inte ger stabilitet åt företagen framåt. Detta gör i sin tur att man kanske inte vågar satsa på att anställa fler eller investera och skala upp.
De bygger detta på statistik från sina medlemsföretag, som visar att försäljningen av köksinredningar ökade med 5 procent under helåret 2025 och badrumsinredningar med 20 procent. Men under årets sista kvartal var ökningen 16 respektive 41 procent. Det såldes även betydligt fler dörrar.
Kommentarer
9